Kot smo že poročali, je uslužbenka UKC ponaredila 200 zelenih receptov. Pri receptih so bila navedena imena dvajsetih zdravnikov, ki so v glavnem zaposleni v zdravstvenih domovih, a so preko dežurstev sodelovali z UKC. Šlo je za zdravila Sanval, Zaldiar, Lexaurin in Doreta, pri Sanvalu in Lexaurinu gre za pomirjevala, Zaldiar in Doreta z učinkovino tramadol pa se uporabljata pri srednje do zelo močnih bolečinah.

Sanval je zdravilo proti nespečnosti, njegova zdravilna učinkovina je zolpidem, ki lahko že po nekaj tednih uporabe povzroči močno odvisnost.  Tudi pri Lexaurinu gre za pomirjevalo, ki se ga lahko uporablja pri motnjah spanja. Učinkovino Bromazepam pravzaprav zelo pogosto najdejo v krvi povzročiteljev nesreč, pri žrvtah spolnih napadov, celo pri ropih in umorih, celo še pogosteje kot thc, učinkovino konoplje. Učinkovino Tramadol se predpisuje v primeru srednje močnih do zelo močnih bolečin. Če se v velikih dozah užije oralno, lahko tramadol povzroči evforične občutke, podobne tistim, ki jih dobimo ob zaužitju druge vrste sintetičnih opiatov, denimo oxycodona.

Zdravila zelo iskana na črnem trgu

Pri vprašanju, če se lahko učinkovine zdravil uporabljajo tudi za izdelavo prepovedanih drog, od Andreja Kolbla, pomočnika vodje Sektorja kriminalistične policije, nismo prejeli točnega odgovora.

“Zdravila so na ilegalnem trgu prepovedanih drog, so zelo iskana za odvisnike od prepovedanih drog, z njimi pa lahko zalagajo tudi koga drugega.” Možen zaključek je tudi, da imajo zdravila podobne učinke kot prepovedane droge, na tak način pa jih je možno nabaviti ceneje. To nam je potrdil tudi predstojnik urgentnega centra, doktor Roman Košir, ki dodaja, da se zdravilo Sanval uporablja tudi za eno izmed sestavin pri izdelavi trdih drog. Tableta Sanvala ima na črnem trgu vrednost med 1 do 3 evre. Ni še sicer znano, če sta bila osumljenka in njen pomagač tudi sama odvisnika od tablet, a ker gre za tako velike količine, bi bilo logično sklepati, da gre za preprodajo.

Po naših neuradnih podatkih bi naj bili osumljeni osebi že večkrat obravnavani s strani policije.

Osumljenko zalotili po naključju

“Večinoma to niso naši zdravniki, ampak iz zdravstvenega doma v dežurni službi. Zanimivo je, kako so to sploh ugotovili. Ta osumljenka je šla z enim od ponarejenih receptov v eno izmed teh lekarn blizu Maribora. Farmacevtka je poznala pisavo zdravnice in njen podpis  in ker ta podpis ni bil zdravničin, je preverila in na listi izdanih zdravil opazila izjemno velike količine pomirjeval,” pravi Košir. Osumljena sestra je recepte ponarejala tudi z uporabo štempiljk, brez katerih ne bi šlo. Žal pa trenutno drugega sistema za avtentikacijo receptov v Sloveniji nimamo; med sestrami in zdravniki velja pač neko medsebojno zaupanje na katerega se oboji zanašajo.

Kot še poudarja Košir, UKC Maribor ni med oškodovanci, pač pa Zavod za zdravstveno zavarovanje.