Mariborskemu sodišču spet ni uspelo začeti sojenja nekdanjemu mariborskemu županu Francu Kanglerju, ki ga tožilstvo skupaj z direktorjem mestnega javnega podjetja za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči Mojmirjem Grmekom bremeni zlorabe položaja v zadevi Toplarna. Današnji narok je bil preklican, Kangler se ni še niti izrekel o krivdi.

Medtem ko z mariborskega sodišča na povpraševanje STA doslej niso pojasnili, zakaj je bila obravnava preklicana, tudi na mariborskem okrožnem tožilstvu razloga ne poznajo. Kot je za STA pojasnil vodja tožilstva Darko Simonič, jih je sodišče le obvestilo o preklicu, pri tem pa ni navedlo razlogov.

Neuradno naj bi bil razlog v bolezni Grmeka, ob tem pa bi do dodatnega zapleta lahko prišlo tudi zato, ker je bil Kangler medtem potrjen za državnega svetnika, to pa pomeni, da mora sodišče morda za soglasje za sojenje zaprositi državni svet. Kangler je sicer danes za STA dejal, da se ne namerava sklicevati na imuniteto.

Kaj določa ustava glede imunitete?

Po slovenski ustavi člani državnega sveta uživajo enako imuniteto kot poslanci, o njej pa odloča državni svet. Zakon in poslovnik med drugim določata, da se zoper svetnika, če se sklicuje na imuniteto, ne sme začeti kazenski postopek brez dovoljenja državnega sveta, razen če je bil zaloten pri kaznivem dejanju, za katero je predpisana kazen nad pet let zapora.

Državni svet lahko prizna imuniteto tudi državnemu svetniku, ki se nanjo ni skliceval, prav tako mora svet vzpostaviti imuniteto tudi, če se svetnik nanjo ni skliceval, in je to potrebno za opravljanje funkcije državnega sveta.

Zadeva bo kmalu zastarala

Omenjena kazenska zadeva se sicer vleče že nekaj let, saj je bil predobravnavni narok za Grmeka opravljen že leta 2013, medtem ko se Kangler naroka zaradi bolezni takrat ni udeležil. Mesec dni pozneje je takratni Kanglerjev odvetnik Marko Bošnjak predlagal združitev postopka z zadevo Pohorske livade, zato je do vnovičnega poskusa prišlo šele prejšnji mesec, a mu sodišče ni uspelo vročiti vabila, zato se o krivdi tudi takrat ni izrekel. Z zadevo Toplarna se sicer mudi, saj bo septembra naslednje leto zastarala.

Primer iz leta 2008 je po takratnem razkritju v medijih obravnavala tudi protikorupcijska komisija, ki je ravnanje ocenila kot koruptivno. Podjetje Oil Metal je namreč sporna zemljišča od družbe Dom Smreka kupilo le mesec dni preden je mariborski mestni svet na Kanglerjev predlog območje določil za gradnjo toplarne, in jih le dva dni zatem prodalo družbama MTB in Mik.

Mestna občina, ki bi lahko že takrat uveljavljala predkupno pravico, pa jih je nato po precej višji ocenjeni vrednosti pridobila z zamenjavo za prestižna zemljišča pod Pohorjem in v bližini Europarka.

STA