60-letni Vinko Ribič, obtožen uboja tri leta mlajšega brata Antona avgusta letos v Zgornji Voličini, je na današnjem predobravnavnem naroku na mariborskem okrožnem sodišču priznal krivdo. Sodnica Tanja Rot mu je glede na številne olajševalne okoliščine, še posebej nasilno naravo zdaj pokojnega brata, izrekla kazen pet let zapora.

Primer je bil zapleten, saj je sprva kazalo na možnost samomora. A je bilo po kriminalistični preiskavi ugotovljeno, da je 57-letni Anton umrl nasilne smrti. Posumili so, da ga je zabodel starejši brat Vinko in nato skril ter očistil nož. Zato so mu policisti 21. avgusta odvzeli prostost in od takrat je v priporu.

Tožilstvo mu je za priznanje krivde na današnjem predobravnavnem naroku ponudilo kazen sedem let zapora in po posvetu z odvetnico Bredo Gobec Vrtovec je priznal krivdo.

Najnižja predpisana kazen

Sodnica Tanja Rot je upoštevajoč dokazno gradivo sprejela njegovo priznanje in mu na koncu izrekla nekoliko nižjo kazen, to je pet let zapora. Kot je dejala, je glede na okoliščine dovolj najnižja predpisana kazen za takšno kaznivo dejanje, ki se sicer lahko kaznuje z od pet do 15 let zapora.

Med drugim je upoštevala, da obdolženi še nikoli prej ni bil v kakšnem kazenskem postopku ali prekršku. Najbolj pa so pri odločanju o kazni odtehtale okoliščine, v katerih je živel. Kot je danes tudi sam povedal, je bil njegov brat do njega velikokrat nasilen. Čeprav je živel v njegovi hiši, mu je stalno ukazoval in se znašal nad njim, med drugim naj bi mu na glavi razbil strešnik, da se je ta razletel na koščke.

Brata se je zelo bal

Brat naj bi imel težave z alkoholom in imel zaradi nasilnosti že večkrat opravka s policijo. Vinko je pojasnil, da se je brata zelo bal, zato se je vsak večer, ko je šel spat, zaklepal v spalnico. “Vse sem bil, samo človek ne,” je sodnici zaupal obdolženi Vinko. Kaj ga je privedlo do tega, da je tistega dne zabodel brata, ni pojasnjeval, je pa povedal, da mu je žal, da je brat umrl.

Po besedah sodnice tudi dokazno gradivo potrjuje, da je bil Anton nasilen, obdolženi pa naj bi bil v času izvedbe kaznivega dejanja v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti. Glede na njegovo premoženjsko stanje bo stroške kazenskega postopka kril državni proračun, zaradi ponovitvene nevarnosti pa bo do nastopa zaporne kazni ostal v priporu.

STA