Na mariborskem okrožnem sodišču sta na predobravnavnem naroku pred polno dvorano številnih podpornikov na zatožno klop sedla Andrej Šiško in Matej Lesjak, ki jim tožilstvo med drugim očita ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve. Vodja Štajerske varde je od sredine lanskega septembra v priporu, saj naj bi bilo iz objav z zborovanja v bližini Apač razvidno, da je pozival k strmoglavljenju najvišjih predstavnikov države, medtem ko sam vztraja, da je šlo pri spornem postroju zgolj za provokacijo. Po obtožnici naj bi mu grozilo do pet let zapora.

Ogrožala naj bi ustavno in državno ureditev

V uvodu predobravnavnega naroka je okrožni državni tožilec Tilen Ivič predstavil obtožnico in med drugim za Šiška dejal, da je ogrožal ustavno ureditev Republike Slovenije ter pozival in ščuval k oboroženemu uporu. »Javnosti je sporočal, da je država res ogrožena, in da so varnostne sile nesposobne ter ne zagotavljajo ustrezne varnosti,« je razložil Ivič. Šiško je po prepričanju tožilstva ustanovil deželo Štajersko, postal njen vodja in ustanovil skupino Štajerska varda. »Po njegovem sedanje oblasti ni treba spoštovati, pa tudi, da za ‘Vardiste’ slovenski zakoni ne veljajo,« je dejal tožilec. In o Lesjakovi obtožnici dodal, da je naknadno kot snemalec posredoval posnetke spletnemu portalu, obenem pa pozival, da je treba ustanoviti alternativo varnostnim silam. S tem naj bi ogrožal državno varnostno ureditev in hkrati ščuval k nasilni spremembi ustavne ureditve. »Obdolženi Lesjak je pomagal tudi pri organizaciji postroja in z širjenjem posnetega gradiva skrbel za udeležbo ljudi,« je razložil Ivič.

V priporu ga preživljajo davkoplačevalci

Šiško, oče treh še nepreskrbljenih otrok, ki je že bil zaslišan v fazi privedbe, je sodnici Vanji Verdel Kokol povedal, da se je na prostosti preživljal s »pojezdo«, ki so mu jo namenjali dobri ljudje, v priporu pa ga preživljajo z denarjem davkoplačevalcev. »Ni sem kriv,« pa se je odzval na vprašanje sodnice o priznanju krivde in dodal, da ni storil očitanega kaznivega dejanja, ki mu ga očita tožilstvo. Lesjak je na isto vprašanje sodnice o morebitnem priznanju krivde odgovoril kratko in brez obrazložitve: »Ne!«

Želja po strokovnjaku, da pojasni pomen besede

V nadaljevanju naroka sta ob zagovornika – Šiška zastopa odvetnica Lucija Ušaj, Lesjaka pa Mihael Jenčič – vztrajala pri zaslišanju aktualnega predsednika vlade Marjana Šarca, nekdanjega premierja Mira Cerarja, predsednika države Boruta Pahorja kot poveljnika Slovenske vojske in Mateje Žlogar iz Zedinjene Slovenije. Po podanem predlogu zaslišanih prič Šiškove zagovornice, ki mu Jenčič ni oporekal, se je odzval slednji: »V slovenski ustavi še nimamo judikata (sodne prakse, op. p.) za to kaznivo dejanje.« Obenem bi želel, je pripomnil, da bi na glavni obravnavi zaslišali ustreznega strokovnjaka, ki bi mu pojasnil pojem besede kramola, ki jo je uporabilo tožilstvo.

Pred sodnico posameznico naj bi do 29. marca zaslišali še 30 prič

Med zagovornico Ušajevo in tožilcem Ivičem se je proti koncu razvnela še razprava o njenem domnevnem namigovanju na vpliv druge veje oblasti, a ji je tožilec odgovoril, da bi želel, če domnevne teorije zarote pustijo zunaj sodne dvorane. Sojenje pred sodnico posameznico, o tem so se strinjale vse stranke v postopku, se bo nadaljevalo 6. marca z zagovorom obtoženih. Zaslišanje vabljenih prič, teh naj bi bilo 30, pa se bo zvrstilo na devetih sojenjih med 7. in 29. marcem.