V plazu, ki je dopoldne na območju Male Mojstrovke odnesel sedem slovenskih planincev, so se trije težje poškodovali, dva pa lažje. Zahtevna reševalna akcija je trajala okoli sedem ur, reševalci pa opozarjajo, da vreme ni najbolj primerno za obisk gora.

Podpredsednik GRZS Klemen Belhar, je pojasnil, da je bila današnja reševalna akcija ena izmed bolj zahtevnih, ki je skupno trajala sedem ur.

Zdravnik reševalec-letalec iz Gorske reševalne službe Jesenice Jernej Arh je pojasnil, da so najprej ocenjevali, da sta huje poškodovana dva, nato pa se je izkazalo, da so trije. Težje poškodovani so utrpeli poškodbe spojnih in zgornjih okončin, poškodbe prsnega koša in glave. Že reševanje ene osebe s podobnimi poškodbami je zahtevna. Zato je bila današnja reševalna akcija res izredna, je poudaril Belhar.

V reševalni akciji je sodelovalo 53 reševalcev GRS Kranjska Gora, Mojstrana, Rateče in Bovec, helikopter SV z združeno GRZS – HNMP ekipo ter helikopter LPE.

Slabo vreme in zimske razmere so botrovale temu, da helikopterja nista mogla sovjega dela opraviti tako kot bi bilo treba. “Kljub temu je reševalcem uspelo vse ponesrečence rešiti. Nesreča kaže na to, da so razmere v gorah še vedno zimske. Hkrati prihaja pomlad, prihajajo otoplitve in treba se je zavedati, da so razmere zahtevne, da se je treba obnašati odgovorno in dobro premisliti, kdaj gremo v gore. Nenazadnje se človek danes vpraša, ali na veliko noč ne bi bilo bolje ostati doma in se posvetiti velikonočnim opravilom, kot zahajati v gore, zlasti, ker vreme za obisk gora res ni bilo najbolj primerno,” je še opozoril podpredsednik GRZ.

Dva planinca sta se plazu lahko umaknila

Predstavnik GRS Kranjska gora Aleš Robič je pojasnil, da so se planinci skušali povzpeti na vrh, a jih je presenetil plaz. Zakaj je prišlo do nesreče še ni povsem jasno. “Dva sta se nekoliko umaknila, pet planincev je plaz odnesel po grapi 150 metrov, kjer so se ustavili, nihče pa ni bil zasut,” je dejal.

Akcija je iz trenutka v trenutek postajala bolj zahtevna. Veliko reševalcev je bilo treba organizirati na omejenem terenu, kar bil logističen zalogaj.

Posadka obeh helikopterjev se je zavedala, da bo intervencija trajala dlje kot sta helikopterja lahko v zraku. Zato so si priskrbeli dodatno gorivo.

Helikopterja sta reševalce vozila do meje megle, nato pa so ti še okoli 300 višinskih metrov dostopali peš, s seboj so imeli opremo za pet poškodovanih, ki so jih nato premestili na nosilih.

Planinci so bili primerno opremljeni

Pri akciji so pomagali tudi policisti. Skupaj z reševalci in posadkama helikopterja so se vključili v reševanje. Po trenutno zbranih informacijah so bili ponesrečeni planinci primerno opremljeni. Bili so tudi na tečaju varne hoje v gorah, a ni jasno, kdo je bil vodnik in kako so bili organizirani

Policija sicer še preiskuje podrobnosti nesreče.