Trenutna sezona gob je zelo plodna – gobe so preplavile krožnike in družbena omrežja. Kot poročajo Slovenske novice, pa v okviru 24 urne informativno-konzultativne službe Centra za zastrupitve beležijo velik porast iskanja pomoči zaradi težav po zaužitju gob v urgentnih ambulantah po vsej Sloveniji. Do danes bi naj letos obravnavali skoraj 100 zastrupitev z gobami, večinoma gre za slabost, bruhanje in drisko.

Beležijo zastrupitve s temi gobami

Pogosto si vzamejo čas za raziskovanje zaužitih gob šele po obroku, in potem zaskrbljeni iščejo pomoč,” je o zastrupitvah povedala dr. Lucija Šarc iz Centra za zastrupitve v ljubljanskem UKC, navajajo Slovenske novice. Najpogostejši simptomi zastrupitev so slabost, bruhanje in driska.

V primeru težav po zaužitju gob se posvetujte z osebnim ali dežurnim zdravnikom, ta se bo po potrebi posvetoval z zdravnikom s Centra za zastrupitve in vas napotil v bolnišnico, če je to potrebno.

Beležijo zastrupitve z zeleno, rdečo in panterjevo mušnico ter dežnički. Problematična naj bi bila predvsem rdeča mušnica, saj veliko ljudi oglašuje, da je zanje “zdravilna goba”. Protistrupa za rdečo mušnico ni oz. ga ne poznamo, v primeru hujših zastrupitev sta pa možni celo izguba zavesti in koma. “Nikakor ne moremo reči, da je uživanje rdeče mušnice varno, ravno nasprotno. Vsebuje namreč koktajl različnih toksičnih učinkovin, od katerih sta najpomembnejši ibotenska kislina in muscimol, ki povzročata ibotenski sindrom z učinkovanjem na centralni živčni sistem – možgane,” je za Slovenske novice povedal dr. Gašper Razinger s Centra za klinično toksikologijo in farmakologijo.

Morda vas zanima tudi: DNEVNA: Pri usodni zamenjavi je naše življenje odvisno od količine zaužitih gob.

Če gob ne poznate dovolj dobro, jih nabirajte s poznavalci ali člani gobarskih društev, teh je v Sloveniji več kot 20. Nikakor pa jih uživajte, če niste prepričani, da jih lahko, saj lahko pri hujših zastrupitev pride tudi do jetrne odpovedi.