V zadnjih tednih se v medijih pojavlja t.i. civilna iniciativa Ustavimo pasje boje in različne anonimne priče, ki na družbenih omrežjih pišejo o pasjih bojih, ki naj bi se odvijali na območju Republike Slovenije.  Razumljivo je, da to vznemirja slovensko javnost, ki se upravičeno sprašuje, kaj v tej zvezi storijo pristojne institucije, sporočajo iz Generalne Policijske uprave.
 
Policija je v preteklosti sicer že obravnavala nekaj kaznivih dejanj Mučenja živali po 341. členu Kazenskega zakonika, ki so bila povezana s t.i. pasjimi boji. A po naših podatkih to v Sloveniji ni pogost pojav. 
Morda vas zanima tudi:
www.maribor24.si/kronika/se-v-mariboru-dogajajo-pasje-borbe/17782

V zadnjem času je bilo na policijo sicer naslovljenih več tovrstnih prijav, večina od teh preko e-pošte ali telefona (113, 080 1200). V prvih 7 mesecih letošnjega leta so bile tako preko telefona podane tri prijave (domnevni šotor za pasje borbe v Ljubljani, okrvavljen pes na območju Žalca, najden pasji kadaver s poškodovanim gobcem). Policisti so preverili vse tri prijave in ugotovili, da gre v prvem primeru za trening psov kinološkega društva, v drugem primeru sta se naključno pogrizla dva psa, v tretjem pa kadaver ni bil najden.
Policija za pregon tovrstnih dejanj potrebuje konkretne podatke, zato pozivamo vse, ki razpolagajo s kakršnimikoli konkretnimi podatki ali morebitnimi dokazi o odvijanju pasjih bojev v Sloveniji, da se zglasijo na policiji in z dejanji pripomorejo k temu, da bo policija lahko zoper odgovorne ukrepala na podlagi zakonskih določil in stroke.
Tudi preko e-prijave je bilo poslanih več prijav s fotografijami ali povezavami do video posnetkov ali spletnih komentarjev in nekakšen opis dogodkov. A policija samo na podlagi tovrstnega posredovanega gradiva ne more podati kazenske ovadbe, vsekakor pa je to lahko podlaga, da policija prične z zbiranjem obvestil in morebitnih dokazov (preverjanje dejstev, sodelovanje z inšpekcijskimi službami in veterinarji, sodelovanje preko mednarodnega policijskega sodelovanja…). Policija namreč vse prijave preveri. A Policija se pri nadaljnjem obravnavanju opisanih primerov sooča predvsem s težavami pri zbiranju obvestil prijaviteljev, saj se le ti, ki naj bi domnevno imeli podatke o pasjih bojih, ne želijo izpostaviti oziroma ne želijo kontakta s policijo.