Slovenski policisti so prejeli že več prijav izsiljevanja preko spleta in družabnih omrežij, kot so Facebook, Twitter in Instagram. Med oškodovanci so bile najpogosteje mladoletne osebe (tako fantje kot dekleta), nekaj žrtev pa je bilo tudi odraslih.
Storilci so izkoristili njihovo nevednost, naivnost, preveliko zaupljivost in osamljenost. Poleg finančne škode pa izsiljevanje z intimnimi posnetki uporabnikom povzroči tudi hudo psihično stisko. Zato so na Policiji in nacionalnem centru SI-CERT pripravili nasvete, kako zaščiti svojo zasebnost in preprečiti spletne zlorabe.
Držite se nekaj osnovnih napotkov
- Uporabniki spleta, družabnih omrežij, klepetalnic, forumov se morajo zavedati pravil, s katerimi bodo obvarovali svojo zasebnost.
- Priporočljivo se je seznaniti z nastavitvami zasebnosti, ki jih nudijo upravljavci družabnih omrežij, in jih tudi nastaviti tako, da bo njihova zasebnost varovana, objave pa vidne samo njihovim prijateljem, in ne celotni javnosti. Mnogi ponudniki večkrat spreminjajo nastavitve, ki omogočajo zasebnost, zato je te nastavitve priporočljivo sproti preverjati.
- Uporabniki se naj seznanijo z možnostmi prijave nadlegovanj upravljavcu družabnih omrežij ali mikroblogerskih platform ter z možnostjo in načinom blokiranja neželenih stikov. Na portalu Varni na internetu so pripravili navodila, kako lahko prijavijo tak profil na družabnem omrežju: Odženite Facebook prevaranta!
Preveč prijateljev ni nujno pozitivno
- Večji nabor t. i. prijateljev, kontaktov, kot jih uporabnik ima, večji je razlog za varovanje zasebnosti. Že zlasti, v primerih, ko so med njimi osebe, ki jih uporabnik osebno ne pozna. Zato naj bodo uporabniki pozorni pri dodajanju novih prijateljev na družabnem omrežju in naj ne zaupajo neznancu samo na podlagi fotografije. Za lepo “profilko” se lahko namreč skriva kdor koli.
- Uporabniki naj o sebi ali drugih ne dajejo nobenih osebnih podatkov niti naj ne objavljajo svojih ali drugih fotografij. Že tako lahko prehitro zaokrožijo tudi med tistimi, ki jim niso namenjene, poleg tega obstaja velika nevarnost izsiljevanja z njimi, še zlasti, če so intimne.
- Ne privolite v slačenje med pogovorom z neznanci prek Skypa ali drugih omrežij.
- Spletna kamera naj bo v času, ko se ne uporablja, izključena.
Ne nakazujte nobenega denarja
- Komunikacijo, ki se začne na zgoraj opisan ali podoben način, je priporočljivo prekiniti, vse stike pa blokirati (tudi takrat, ko že pride do groženj). Samo tako lahko prekinete začarani krog izsiljevanja. Izsiljevalcem ne smete dati vedeti, da ste v stiski, ker bodo to samo izkoristili v svoj prid. Nikakor jim ne nakazujte denarja! Ne nasedajte obljubam, da bodo po plačilu sporne posnetke izbrisali. Nasprotno, od vas bodo zahtevali vedno večje zneske, pod raznoraznimi izgovori.
- V primeru, da bodo sporne vsebine javno objavili na internetu, se obrnite na SI-CERT (na naslov [email protected]) za pomoč pri odstranjevanju teh vsebin.
- Če je vaš bližnji žrtev opisanega dejanja, ga ne obsojajte, marveč mu prisluhnite in mu pomagajte. Včasih namreč tovrstna dejanja nimajo samo materialnih posledic, ampak lahko zaradi izpostavljenosti žrtve vodijo do drugih, tudi tragičnih posledic.
Obrnite se na pomoč, ne molčite
- Če ste žrtev izsiljevanja, tega ne zadržujte v sebi, ampak takoj poiščite pomoč staršev, skrbnikov, sorodnikov, prijateljev, pedagogov.
- Predlagamo, da prijavo podate policiji (na najbližji policijski postaji), za pomoč pri odstranjevanju javno objavljenih intimnih posnetkov pa se obrnite na [email protected].
- Staršem in skrbnikom svetujemo odgovorno ravnanje z napravami, ki njihovim otrokom omogočajo obiskovanje svetovnega spleta. Otroke naj podučijo o varni rabi interneta. Skupaj naj raziskujejo, se učijo in pridobivajo izkušnje.
- Ravnajte odgovorno in varno pri uporabi svetovnega spleta!