Preiskava napada na Niko Kovač poteka z vso intenzivnostjo, zagotavljajo na policiji. Pomočnik načelnice PP Ljubljana Center Irfan Beganović je danes dejal, da so za policijo vsa nasilna kazniva dejanja nedopustna in skrajno zavržna, zato bodo tudi tokrat storili vse, da odkrijejo storilca. Odkrili pa so že storilca za napad izpred dveh tednov.
“Vsaka situacija je specifična”
Policija je bila v zadnjih dveh tednih obveščena o več dogodkih, ki so vsebovali elemente nasilja. “Ker imamo v policiji ničelno toleranco do kakršnegakoli nasilja, vedno takoj pristopimo k preiskavi tovrstnih primerov. Naši začetni ukrepi so v prvi vrsti usmerjeni in namenjeni takojšnji zaščiti žrtve, zavarovanju dokazov in izsleditvi storilca kaznivega dejanja,” je pojasnil Beganović.
Podrobnostim, vezanim na postopek v tem dogodku, se je izognil, na splošno pa pojasnil, da policisti in kriminalisti vedno najprej zberejo prve informacije. “Šele nato preiskavo osredotočimo, zastavimo določena vprašanja udeleženim osebam z namenom, da pridobimo pravo sliko, na podlagi katere se lahko odločimo, ali so izpolnjeni znaki prekrška oziroma znaki kaznivega dejanja.”
“Vsaka situacija je specifična, to je treba poudariti, in ne moremo reči, da se postopki vodijo po vnaprej določenem vzorcu. Dejstvo je, da dogodki, kot je včerajšnji, vsebujejo tako znake prekrškov kot kaznivih dejanj in policisti vedno najprej preverjamo vse znake o morebitni storitvi kaznivega dejanja, šele če teh znakov v dogodku ni, se osredotočimo na obravnavo prekrška,” je pojasnil.
Potrdil sum, da je storjeno kaznivo dejanje
V konkretnem primeru napada na direktorico Inštituta 8. marec Niko Kovač je potrdil le, da so po prvih zbranih obvestilih z žrtvijo in z očividko tega dejanja zbirali obvestila, po vseh zbranih obvestilih in razgovoru z odvetnikom so ugotovili razloge za sum, da je storjeno kaznivo dejanje in v tej smeri tudi teče predkazenski postopek. Gre za kaznivo dejanje, ki se preganja na predlog oškodovanke, zagrožena kazen je pa z zaporom do enega leta.
Tudi v primeru torkovega napada in primeru izpred dveh tednov, ki je bil usmerjen v isto fizično osebo, policija izvaja vse aktivnosti z namenom izsleditve storilca teh dejanj, je zatrdil. “Naše aktivnosti so vsakodnevne, temeljite, intenzivne in opravljene v skladu z veljavno zakonodajo in stroko. Ob konkretnih primerih smo opravili večkratne razgovore z žrtvami, s pričami, pregledali smo več posnetkov videonadzornih kamer, sledijo tudi postopki prepoznav oseb po fotografijah, vse z namenom, da se takšni storilci odkrijejo,” je navedel.
V primeru izpred dveh tednov pa so policisti policijske postaje Bežigrad v prvi vrsti vodili predkazenski postopek in šele po zbranih obvestilih, ko so ugotovili, da niso izpolnjeni znaki kaznivega dejanja, so zadevo prekvalificirali v prekršek.
Tako so se na policiji odzvali na očitke
Na očitke, ki jih slišijo na delo policije, je zagotovil, da so njihovi postopki “vedno temeljiti in v okviru zakonskih pooblastil“, prav tako pa v policijskem delu v okviru veljavnih predpisov obveščamo javnost kot tudi oškodovane osebe. Pri tem varujejo podrobnosti iz postopka, ki bi lahko ogrozile preiskavo, taktiko in metodiko policijskega dela, kar bi lahko onemogočilo izpeljavo podobnih preiskav. “Tega pa si seveda ne želimo, saj je naš cilj preiskati kazniva ravnanja v celoti in storilca ustrezno procesirati,” je navedel.
“Policisti in kriminalisti zagotavljamo, da bomo storili vse, kar je v naši moči, da žrtev zaščitimo,” je še navedel.
Na nekatere očitke o različni obravnavi napadov je zatrdil, da so za policijo vsi državljani enakovredni. Pojasnil pa je tudi, da je za kazniva dejanja, ki se preganjajo na predlog oškodovanca, bistveno, da oškodovanec izrazi voljo, da se predkazenski postopek sploh začne. Šele nato lahko policisti nadaljujejo s predkazenskim postopkom. V kolikor oškodovanec predloga za pregon kaznivega dejanja ne poda, policisti preučijo še možnost ali v dejanju obstajajo znaki prekrška in v primeru, da je tako dejanje inkriminairano v prekrškovni zakonodaji, potem izvedejo prekrškovni postopek.
STA