V enem izmed večjih mariborskih podjetij so danes naleteli na izsiljevalski virus. Po odprtju elektronske pošte, jim je virus zaklenil vse datoteke. Podjetje je obiskala tudi policija, vendar jim ni preostalo drugega, če so želeli vse nazaj so morali plačati. V podjetju so plačali, izsiljevalci pa so jim vse podatke vrnili.
Po plačilu izsiljevalci odklenili datoteke
Omenjeno podjetje je ob neprijetnem elektronskem sporočilu takoj poklicalo policijo. Nato so v akcijo stopili sami. Nevarna elektronska pošta, ki so jo odprli je od njih zahtevala 4 Bitcoine. Tako so v centru mesta Maribor poiskali bankomat za Bitcoine. Tako so plačali 1270€ in naredili to kar so od njih zahtevali v elektronskem sporočilu. Ko so naredili vse kar so morali so jim v nekaj minutah datoteke odklenili.
Po elektronskih sporočilih so sicer že začela krožiti opozorila
Na pohodu so izsiljevalski virusi, ki vam zaklenejo računalnik ali vam ukradejo podatke tako, da jih zašifrirajo. Teh virusov ni možno odstraniti, zato vam povzročijo veliko poslovno škodo.
Najpogosteje se širijo preko elektronske pošte kot ZIP, DOC in XLS priponke. Te datoteke vsebujejo zlonamerno kodo, ki sem vam ob odprtju datoteke namesti na vaš računalnik in vam zaklene vse vaše poslovne podatke na računalniku in posledično okuži še vse računalnike v vašem omrežju.
Kako veste, da ste se okužili?
Vaših poslovnih datotek ni več možno odpreti. Posledično se vam spremenijo v končnico .locky.
Okuženi ste – kaj sedaj?
Edina rešitev za enkrat je plačilo storilcem. Ti vam po plačilu (ne ravno nizke) odkupnine pošljejo ustrezno orodje oz. kodo za povrnitev podatkov. Čeprav garancije, da bodo kodo zares poslali, ni.
Se lahko kako izognemo plačilu?
Če ste dobili virus starejše verzije (končnice .ezz, .exx, .xyz, .zzz, .aaa, .abc, ccc, .vvv), se plačilu lahko izognete, vendar postopek ni enostaven. Če ste se okužili z novejšo verzijo, pa ta postopek žal ni na voljo (končnice .mp3, .ttt, .xxx, .micro, .locky).
Na PU Maribor, pa so nam povedali da je bilo v zadnjem letu pet prijav zaradi računalniških virusov, od tega dve letos. Svetujejo še, da redno spremljate SI-CERT in njihova obvestila. 
Več si preberite tukaj: Za povrnitev podatkov virus od vas zahteva 1.500 evrov