Kolesarska sezona je v polnem razmahu, prav tako pa so na preži tudi tatovi koles, ki pri teh dejanjih niso ničkaj izbirčni. V Sloveniji je vsako leto odtujenih, oziroma prijavljenih kot pogrešanih okoli 3.000 koles, od tega na območju PU Maribor med 300 in 400.
“Samo policisti PP Maribor I so med 1. januarjem in 4. aprilom 2018 obravnavali skupaj 15 kaznivih dejanj, pri katerih so oškodovanci podali predlog za pregon, oz. so uradno pregonjljiva, in pri katerih je bil predmet napada kaznivega dejanja kolo. Če govorimo izključno o krajih storitve pri vlomnih tatvinah na območju PP Maribor I, so to najpogosteje kletni boksi v stanovanjskih blokih, predvsem v centru mesta, in na neposrednem obrobju mesta, pri tatvinah pa so to prostori pred šolami in trgovinami,” je pojasnila Anita Kovačič Čelofiga s PU Maribor.
Kradejo vse vrste koles
Število tovrstnih kaznivih dejanj je tako po njenih besedah nekako sorazmerno z razširjenostjo uporabe koles (z namenom rekreacije ali zaradi parkirne stiske v mestnih središčih), zgostitev kaznivih dejanj pa je opažena v obdobjih, ko kolesarjenje omogočajo vremenski pogoji. “Tatovi niso “izbirčni”; kradejo vse vrste koles, ne glede na vrednost in znamko. Tudi kraji, kjer so tatvine izvršene, se razlikujejo. Tako obravnavamo tatvine, ki so bile storjene iz kolesarnic, hodnikov večstanovanjskih stavb, iz vozil in tako naprej… V mesecih, ki niso ugodni za kolesarjenje, je največ koles odtujenih iz kleti, garaž, hodnikov,” še dodajo na policiji.
Ključna težava, s katero se srečujejo pri preiskovanju je ta, da oškodovanci ne poznajo svojih koles. Velikokrat ne poznajo niti
proizvajalca, niti modela. Tudi slik kolesa nimajo in jih po izvedeni kraji ne znajo opisati, kaj šele, da bi imeli zapisano številke okvirja. “Le pri novejših kolesih ali pri boljših; dražjih kolesih, kjer imajo oškodovanci še račune ali podatke zapisane, dobimo razmeroma dobre podatke za nadaljnje delo. Več podatkov, ki jih ob prijavi tatvine kolesa posreduje oškodovanec, večja je torej možnost, da se kolo identificira in navsezadnje tudi vrne lastniku,” navajajo na policiji.
Kako ravnati v primeru kraje?
Če vam ukradejo kolo, je smiselno pregledati tudi seznam najdenih predmetov na spletni strani policije. Storilci lahko namreč kolo uporabijo samo kot transportno sredstvo in ga potem zavržejo. Takšna kolesa so evidentirana kot najdena.
Da se zmanjša možnost odtujitve kolesa, policisti priporočajo uporabo kvalitetne ključavnice, ki nudi čim večjo odpornost na posege različnih orodij in predmetov. Ključavnice slabše kakovosti (pletilke debeline mezinca) ne predstavljajo za tatove koles nikakršne ovire. Kolo naj bo vedno zavarovano s ključavnico (tudi za krajši čas), priklenjeno pa naj ob stabilen predmet.
“Glede na dejstvo, da je določen delež koles odtujenih iz kolesarnic in kleti še priporočamo, da so tudi ta kolesa zavarovana s ključavnico in da uporabniki skupnih prostorov le-te skrbno zaklepajo. Za prevoz koles z vozili svetujemo uporabo prtljažnikov, ki imajo možnost dodatnega zaklepanja ali drugo obliko varovanja,” še svetujejo.