Slovenska policija na območju Slovenije trenutno ne zaznava odpiranja novih poti za ilegalne prehode državne meje, ki jih je bilo sicer v prvih sedmih mesecih letošnjega leta v primerjavi z lani precej več. Se pa poti nedovoljenih migracij spreminjajo na območju Zahodnega Balkana, so za STA pojasnili na Generalni policijski upravi.

Na policiji sicer ne komentirajo napovedi Avstrije, da bo v boju proti nezakonitim migracijam poostrila nadzor na obmejnih območjih. Med drugim bodo bolj intenzivno in osredotočeno nadzorovali mejne prehode s Slovenijo in Madžarsko ter na nadzornih točkah ob meji s Slovaško, Madžarsko, Slovenijo in Italijo.

Nov val migracij ni pričakovan

Glede ukrepov posamezna država članica obvešča Evropsko komisijo, so spomnili na Generalni policijski upravi. Po njihovih ocenah pa ukrepi severne sosede ne bi smeli bistveno vplivati na povečanje čakalnih dob pri prečkanju meje z Avstrijo.

Kot so pojasnili, tudi slovenska policija ukrepe načrtuje in izvaja skladno z razmerami in trendi na področju nedovoljenih migracij. Obsegu in naravi nedovoljenih migracij prilagaja vrsto, obseg in intenziteto ukrepov.

Za zdaj pa policija ne zaznava odpiranja novih poti za ilegalne prehode državne meje, prav tako trenutno nima informacij, da bi se morda obetal povečan val migracij oz. nedovoljenih prehodov meje

Večje število Afganistancev

Slovenski policisti so od januarja do konca julija obravnavali 980 ilegalnih prehodov državne meje. Število se je glede na enako obdobje preteklega leta povečalo za 167,8 odstotka, maja je doseglo vrhunec. Med prišleki se je izrazito povečalo število državljanov Afganistana. Kar se tiče notranjih meja je večina tujcev v Slovenijo nedovoljeno vstopila iz Italije, medtem ko je ilegalnih prehodov zunanje shengenske meje še vedno največ na meji s Hrvaško.

Kot so za STA še pojasnili na policiji, je bilo v prvem polletju letošnjega leta največ ilegalnih prehodov na območju Policijske uprave (PU) Koper, in sicer 438. Več kot 100 so jih zabeležili še na območjih PU Novo mesto (172) in PU Maribor (102). Na območju PU Ljubljana so našteli 59 ilegalnih prehodov, na območju Murske Sobote 39 in na območju PU Celje 12. V ostalih primerih točen kraj vstopa v Slovenijo ni znan.

STA