Mariborski policisti so med izvajanjem poostrenega nadzora cestnega prometa minuli konec tedna ustavili kar štiri voznike, ki so imeli v organizmu več kot 0,52 miligrama alkohola. Letos se je še povečal delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč, zato bodo policisti nadaljevali s poostrenimi aktivnostmi tudi v prihodnjih tednih.

Štirje vozniki so si prislužili kazenske točke

Na območju Policijske uprave (PU) Maribor so poostren nadzor cestnega prometa s poudarkom na ugotavljanju psihofizičnega stanja voznikov izvajali v noči na nedeljo med 22. in 5. uro. Medtem so 233 voznikom odredili preizkus z alkotestom in pri tem pri dvanajstih voznikih ugotovili, da so imeli v organizmu več alkohola, kot je dovoljeno. Od tega so kar štirje vozniki imeli v organizmu več kot 0,52 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka, za kar je predpisana globa najmanj 1200 evrov in 18 kazenskih točk.

Nadzor na cestah tudi v decembru

Z nadzorstvenimi aktivnostmi za zagotavljanje psihofizičnega stanja voznikov v cestnem prometu bodo na območju PU Maribor nadaljevali že v prihodnjih dneh. Z namenom zmanjšanja problematike alkohola v cestnem prometu in s tem izboljšanja stanja prometne varnosti bodo med 1. in 20. decembrom sodelovali v evropsko usklajenem nadzoru nad psihofizičnim stanjem voznikov imenovanem Alcohol & drugs.

Decembra tudi akcija Promil

V noči na 18. december bodo izvedli tudi obsežen poostren nadzor nad psihofizičnim stanjem voznikov po metodologiji Promil. “Namen nadzora je zmanjšanje deleža povzročiteljev prometnih nesreč, ki so pod vplivom alkohola, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi ter zmanjšanje števila prometnih nesreč, pri katerih je kot sekundarni dejavnik prisoten alkohol, prepovedane droge ali druge psihoaktivne snovi,” so v sporočilu za javnost pojasnili na mariborski policijski upravi.

Na mariborskih cestah več prometnih nesreč

Na območju PU Maribor so sicer letos obravnavali že 2950 prometnih nesreč, kar je dva odstotka več kot v enakem obdobju lani. Od tega je bilo 19 prometnih nesreč s smrtnim izidom (lani 15) in 1042 prometnih nesreč s telesnimi poškodbami, kar je štiri odstotke manj kot lani. V teh prometnih nesrečah je 21 udeležencev umrlo (lani 16), 86 je bilo hudo telesno poškodovanih (lani 95) in 1337 lahko telesno poškodovanih (lani 1433).

Delež prometnih nesreč z alkoholiziranim voznikom se je zvišal

Na območju PU Maribor je delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč izredno visok in znaša 12,4 odstotka, medtem ko je bil lani 9,7-odstoten. Največji je bil delež alkoholiziranih povzročiteljev pri prometnih nesrečah s smrtnim izidom, pri katerih je znašal 41 odstotkov. Prav tako je visok pri prometnih nesrečah s hudimi telesnimi poškodbami, pri katerih je znašal 25 odstotkov. Največ povzročiteljev je bilo pod vplivom alkohola pri prometnih nesrečah, ki so se zgodile zaradi neprilagojene hitrosti in nepravilne strani/smeri vožnje.

Vozite le, če niste pile alkohola

Vsem udeležencem v cestnem prometu policija ponovno svetuje, naj v primeru uživanja alkoholnih pijač (ne glede na zaužito količino) uporabljajo javna prevozna sredstva ali pa naj vozilo vozi oseba, ki ima veljavno vozniško dovoljenje in ni uživala alkoholne pijače.

Prav tako voznike opozarjajo, naj bodo pozorni na ranljive udeležence v cestnem prometu, predvsem pešce, ter naj prilagodijo hitrost vožnje stanju in razmeram na cesti. Asfaltna površina je v tem obdobju hladna, ponekod preko dneva vlažna, v nočnih urah pa je lahko poledenela oziroma spolzka, je opozorila policija.

Pazljivost naj bo tudi na strani gostincev

Vsem organizatorjem javnih prireditev in lastnikom gostinskih lokalov priporoča pazljivost pri točenju alkoholnih pijač in spoštovanje določb zakona o omejevanju porabe alkohola, saj so med gosti tudi vozniki, ki bodo po odhodu od njih udeleženi v cestnem prometu.