Mariborski kriminalisti so danes podrobneje predstavili včerajšnjo preiskovalno akcijo, ki je potekala tudi na mariborski občini ter v nekaterih javnih podjetjih in v katero so se podali zaradi sumov o gospodarskem kriminalu. Potrdili pa so tudi, da so zaradi domnevno spornega nakupa interaktivnih tabel obiskali Farmadent, kjer so zasegli dokumentacijo; ta zgodba je sicer povezana z županovim svetovalcem Markom Kovačičem.
Preiskujejo prirejen javni razpis
Policijska akcija je tekla v dveh smereh. V prvem primeru gre za javno naročilo, na katerem je posel dobila vnaprej dogovorjena družba in ki so ji v delu tudi priredili javni razpis. V drugem primeru pa je šlo za projekte javnih podjetij, v katerih so preferirali eno družbo, s tem da so zbirali fiktivne ponudbe, na podlagi katerih so nato posle sklepali s to družbo. Neuradno gre v prvem primeru za projekt domnevno preplačane obnove Trubarjeve ulice v lanskem letu, ki ga je dobilo podjetje Indrast s podizvajalcem Nigradom in zgodbo o neobveznem certifikatu za vgrajevanje asfaltnih zmesi. V drugem primeru pa je posredi sodelovanje javnih podjetij z agencijo Oranža. »V prvem primeru ocenjujemo razliko v ceni na 161.000 evrov, v drugem primeru pa govorimo o premoženjski koristi v višini 60.000 evrov,« je pojasnil vodja mariborskih kriminalistov Robert Munda. Posli, ki so predmet preiskave, pa so se dogajali v letih 2014 in 2015. Da morajo kriminalistom pripraviti dodatno dokumentacijo v povezavi z Oranžo in Nigradom so že včeraj potrdili na mariborski občini.
Preiskava na podlagi anonimk in prijav
Policisti so v akcijo stopili na osnovi prijav in anonimk, Munda pa na vprašanje ali so uporabljali tudi prikrite preiskovalne ukrepe ni mogel odgovoriti. Opravili so 12 hišnih preiskav stanovanj in poslovnih prostorov, 6 preiskav avtomobilov in zasegli dokumentacijo, za krajši čas so pridržali dve osebi, eno iz zasebne in eno iz javne družbe, domnevajo pa, da bodo v nadaljevanju potrdili še kakšnega osumljenca.
Na Nigradu se zahvaljujejo sodelavcem
Da so kriminalisti včeraj obiskali Nigrad in zbrali določeno dokumentacijo, je medijem danes predstavil direktor Marko Žula. Pri tem je poudaril, da je kriminaliste zanimala dokumentacija iz časa preden je prevzel vodenje podjetja. Kar pa se sicer ne sklada v celoti z informacijami, ki jih je javnosti predstavila policija. Da bi situacijo podrobneje razjasnil, pa Žula ni želel in na novinarska vprašanja ni odgovarjal. »Na tem mestu bi se rad zahvalil mojim sodelavcem, ki so ves dan pomagali kriminalistom z zbiranjem obvestil in fotokopiranjem vsebin,« je dejal Žula.
V Oranži s prstom pokazali na nekdanjega poslovnega partnerja
Odzval pa se je zdaj že nekdanji lastnik podjetja Oranža, Martin Korošec. »Iz odredbe sodišča za preiskavo je razvidno, da je osnova zanjo ovadba nekdanjega poslovnega partnerja podjetja Oranža. Zoper njega smo lani podali kazensko ovadbo zaradi poslovne goljufije visokega zneska in prijavo zaradi utaje davkov.« V podjetju ovadbo tudi razumejo v luči spora z nekdanjih poslovnim partnerjem in jo dojemajo kot priložnost za razjasnitev stanja. Dodali pa so, da direktor družbe Oranža ni bil niti zaslišan. A iz zapisanega ni jasno ali z besedo direktor mislijo sedanjega direktorja Odtisa, kakor so preimenovali Oranžo ali nekdanjega direktorja Korošca, sedaj direktorja Rdeče oranže.