Kot smo že poročali, so pretekli teden inšpektorji Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) v spremstvu policistov opravili inšpekcijski nadzor v okolici Maribora. Natančneje, šlo je za nadzor pri rejcu v Laznici, ki v preteklosti ni izvršil odrejenih ukrepov.

Živali jedle tudi plastiko za ovijanje bal

Kot so nam pojasnili na UVHVVR, so prejeli prijavo, da je na poslopju poginjeno govedo, ki ga lastnik živali ne odstrani. Razlog za pogin pa je bila krma. “S sekcijo predhodno poginjene živali je bilo ugotovljeno, da so živali jedle tudi plastiko za ovijanje bal silaže, kar je bil vzrok za pogin,” razlagajo na UVHVVR.

Zaradi slabega stanja živali so inšpektorji preučevali tudi možnost odvzema in morebitne evtanazije živali. 

Pri postopku odvzema smo sodelovali s policijo, ki je zagotovila varovanje sodelujočih pri odvzemu, gasilci so omogočili dostop do živali, sodeloval je tudi veterinar praktik zaradi nudenja morebitne veterinarske oskrbe in izvedbe usmrtitve. Opravil je oceno rejnega stanja in sposobnosti za prevoz živali,” razlagajo na UVHVVR.

Rejec v preteklosti že obravnavan

Ker rejec ni zagotovil primerne oskrbe živali, so mu odvzeli 26 govedi. Eden od pogojev za ustrezno rejo je namreč prav kakovostna krma. Ker ta živalim na posestvu v Laznici ni bila zagotovljena, so bile v slabem rejnem stanju. Evtanazija pa, k sreči ni bila potrebna.

Živali je bilo mogoče odpeljati na drugo lokacijo. 

Na podlagi ocene glede primernosti živali za prevoz, so bile živali odpeljane na drugo gospodarstvo. Potrebe po izreku ukrepa usmrtitve živali ni bil,” razlagajo na UVHVVR.

Rejec iz Laznice je stari znanec inšpektorjev. Kot so nam pojasnili na UVHVVR je bil v preteklosti že obravnavan. “Ker ni upošteval odrejenih ukrepov in je oviral postopke je uradni veterinar stopnjeval ukrepe, kar je potem privedlo do odvzema živali,” razložijo. Dotrajano poslopje, kjer je bivalo kar 26 govedi, je deloma vidno tudi z regionalne ceste proti Rušam. Sicer pa na samem manjšem posestvu tudi nikjer ni viden izhod na pašnik iz hleva, kar še dodatno priča o razmerah, v katerih so bile živali primorane bivati.

Vsak lahko pripomore k temu, da bo mučenja odrešeno živalsko življenje. Če ste priča mučenju, zanemarjanju živali ali neprimernim bivalnim pogojem živali, najprej, če je le mogoče, na dejanje opozorite skrbnika živali, v nasprotnem primeru – ali pa, če se stanje po opozorilu ne izboljša – se obrnite na pristojni urad Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) v vaši regiji ali pa obvestite policijo. Za primere, ki se dogajajo izven uradnih ur in ne morejo počakati do naslednjega dne (nujni primeri, ko bi recimo žival do naslednjega dne lahko poginila), je 24 ur pristojen eden od dežurnih veterinarskih inšpektorjev. Kontakte dobite na številki 112.