Za štiri ali pet oseb, ki jih pogrešajo po jutranji eksploziji v kočevski kemični tovarni Melamin, najverjetneje ni več upanja, da bi preživeli, je povedal direktor podjetja Srečko Štefanič. Reševalne službe zaradi visokih temperatur požarišča namreč še ne morejo dostopati do njih. Poškodovanih v eksploziji je sicer šest, dva od njih huje. UKC Ljubljana poroča, da sta oba huje poškodovana iz podjetja Melamin življenjsko ogrožena.
V ozračju ni prisotnih nevarnih snovi
Sprva so namreč poročali o okoli 20 poškodovanih, a kot je v izjavi za medije povedal Štefanič, je bilo v požaru v podjetju poškodovanih šest oseb. Štiri so oskrbeli v kočevskem zdravstvenem domu, dva s hujšimi opeklinami pa so prepeljali v Univerzitetni klinični center Ljubljana, enega s helikopterjem.
Gasilci trenutno nadzorujejo stanje in temperaturo porušene konstrukcije, ki se mora še ohladiti, da bodo lahko dostopali do mesta, kjer naj bi bili pogrešani. Ti sicer niso zaposleni v Melanimu, ampak so zunanji izvajalci.
Medtem so znani tudi prvi podatki analize ekološkega laboratorija z mobilno enote (ELME). Kot je na Twitterju sporočila uprava za zaščito in reševanje, v ozračju ni prisotnih nevarnih snovi, le delci saj in dima. Pregled požarne vode, ki se shranjuje na območju podjetja, še poteka.
Do eksplozije je prišlo okoli 8.30. Eksplodiralo je na pritekališču, kamor so dostavili cisterne surovine, šlo je za snov epiklorhidrin.
Melamin med zavezanci, za katere veljajo strožje zahteve in nadzor
Kemična tovarna Melamin zaradi narave proizvodnje spada med obrate večjega ali manjšega tveganja za okolje oziroma med t. i. seveso zavezance. Zanje veljajo strožje zahteve in redni nadzor, je za STA med drugim opozoril Tomaž Vilfan iz Gasilske zveze Slovenije. Za tovrstne in tudi ostale obrate je pomembna požarna preventiva, je poudaril.
V skupino seveso obratov spadajo obrati večjega ali manjšega tveganja za okolje, ki imajo svoje dejavnosti povezane z ravnanjem, proizvodnjo, uporabo ali skladiščenjem nevarnih snovi. Da bi zmanjšali možnost nesreč v teh obratih, jim inšpektorji namenjajo posebno pozornost, je navedeno na spletni strani Inšpektorata RS za okolje in prostor.
Sicer pa so na splošno vsi gasilci usposobljeni za gašenje požarov, pri tem pa morajo uporabljati ustrezno zaščitno opremo, med drugim je to zaščitna obleka in izolirni dihalni aparat. Je pa spomnil še, da kjerkoli pride do eksplozije, je veliko večja verjetnost za poškodbe, kot pa če nekje začne počasi goreti.
Vilfan, ki je član poveljstva Gasilske zveze Slovenije in predsednik komisije za nevarne snovi pri poveljstvu zveze, je ob tem za STA poudaril predvsem pomen požarne preventive tovrstnih obratov, saj ta prispeva k temu, da so lahko posledice požarov manjše. Sam tudi glede na izkušnje s terena verjame, da se kemični obrati zavedajo nevarnosti in da precej vlagajo v požarno preventivo. Glede posredovanja gasilcev pa je spomnil še, da so v Sloveniji poleg poklicnih tudi določene prostovoljne gasilske enote opredeljene kot enote širšega pomena in so kot takšne usposobljene in opremljene za posredovanje v nesrečah v prometu in v nesrečah z nevarnimi snovmi.
STA