Danes okoli poldneva je v Zgornjih Košakih v Mariboru zagorela suha trava. Na terenu so posredovali poklicni gasilci Gasilske Maribor ter gasilci iz PGD Maribor-mesto, Pobrežje, Kamnica, Studenci, Brezje in PGD Dogoše. Požar so pogasili. Zgorelo je okoli 10 hektarjev suhe trave in podrast, so še sporočili s Centra za zaščito in reševanje.

Preventivno so evakuirali tudi nekaj bližnjih stanovalcev, saj je bilo območje zavito v gost dim.

Do požara v naravi je danes prišlo tudi na Tržaški cesti, kjer so ga pogasili gasilci GB Maribor in PGD Razvanje.

Stopnja verjetnosti za nastanek in širjenje požarov v naravnem okolju je danes v Mariboru in okolici narasla že na zadnjo, rdečo stopnjo. Ob tem velja tudi opozorilo za veliko toplotno obremenitev v večjem delu države.

Širjenje požara je zelo hitro

Vzrok za nastanek požara je pri rdečem alarmu lahko že iskra, požar se pojavi takoj, širjenje je zelo hitro. To je vroč požar, ki se prenese v krošnje dreves tudi na širšem območju. V požaru zgori zelo veliko organskega goriva, ogenj zajame tudi srednje in debelo gorivo. Požar se razširi tudi na normalno vlažna področja. Kontrola požara je izjemno težka, prav tako gašenje.

Indeks požarne ogroženosti sicer strokovnjaki izračunajo na osnovi meteoroloških podatkov ob upoštevanju razvojne stopnje rastlinstva (številčne vrednosti na karti), medtem ko se stopnja verjetnosti za nastanek in širjenje požarov v naravnem okolju določi na osnovi indeksa požarne ogroženosti in statistično določenih pragov za posamezna območja.