V Atlanti naj bi 35-letnika, ki je umrl v zaporniški celici, “živega pojedle žuželke in stenice“, kar po navajanju BBC-ja trdi njegova družina. Odvetnik je v javnost posredoval pretresljive fotografije njegovega trupla in umazane zaporniške celice, v kateri je bival tri mesece.

“Ta celica ni bila primerna niti za bolno žival”

35-letnega Lashawna Thompsona so zaradi prekrška aretirali junija lani v Atlanti. Ko so ugotovili, da ima težave z duševnim zdravjem, so ga premestili na psihiatrični oddelek zapora. 19. septembra, tri mesece po aretaciji, so ga zaposleni našli neodzivnega v njegovi celici. Policisti in medicinsko osebje so ga neuspešno oživljali in  razglasili za mrtvega. Pravosodni policist, ki je prvi našel Thompsona, naj bi bil sicer povsem prestrašen zaradi umazanije in ga ni takoj začel oživljati.

Uradni vzrok smrti je sodeč po obdukciji nedoločen, vendar poročilo sodnega izvedenca navaja “izjemno hudo” okužbo zaradi majhnih insektov po celem telesu. Njegov obraz, noge in roke so bili “pikasti, z vrezninami in poškodbami zaradi večkratnega trganja kože” – kar je tudi nazorno pokazano na fotografijah, ki jih je Michael D. Harper delil na Facebooku. Nazorno fotografijo njegovega trupla si lahko ogledate na tej povezavi.

Njegova družina tako trdi, da so ga v umazani zaporniški celici živega pojedle žuželke in stenice. Družinski odvetnik, ki je v javnost posredoval nazorne fotografije njegovega trupla, prepredenega z žuželkami, in zanemarjene celice, je pozval pristojne, da naj sprožijo preiskavo dogodka. Napovedal je tožbo.

Tega človeka so vrgli v celico in ga tam pustili umreti. In točno to se je zgodilo,” je v četrtek povedal na novinarski konferenci. “Če pogledate te slike, kako obžalovanja vredna je bila ta zaporniška celica, se lahko vprašate, kako so sploh prišli do te točke? Ta celica ni bila primerna niti za bolno žival. Tega si ni zaslužil,” je še dodal.

Celica je bila prekrita z umazanijo, ušmi in posteljnimi stenicami

Njegova družina živi v Alabami in je povedala, da niso niti vedeli, da je bil pridržan, dokler niso prejeli klica o njegovi smrti. Ko so prišli do fotografij, so se odločili, da jih bodo objavili, da javnosti pokažejo razsežnosti zlorabe, ki jo je utrpel.

V poročilu o incidentu piše, da je bila celica prekrita z umazanijo, ušmi in posteljnimi stenicami. Zaradi umazanije naj bi zaposleni vstopali, oblečeni v obleko, namenjeno zaščiti pred nevarnimi materiali.  Po besedah odvetnika Thompson sicer ni imel nobenih zdravstvenih težav. Zaporniško osebje naj bi opazilo, da se njegovo stanje iz meseca v mesec slabša, vendar mu ni pomagalo.

Ugrizi posteljnih stenic običajno niso smrtonosni, toda v nekaterih redkih primerih lahko dolgotrajna izpostavljenost okužbi povzroči hudo anemijo, ki je lahko smrtna, če je ne zdravimo. Posteljne stenice se namreč hranijo s krvjo. V drugih skrajnih primerih lahko žrtve doživijo alergijsko reakcijo in preidejo v anafilaktični šok, ki je lahko smrtonosen.

S posteljnimi stenicami se ukvarjam več kot 20 let. Nikoli nisem videl česa takšnega, če je to dejansko to, kar vidim,” je za BBC povedal Michael Potter, entomolog z Univerze v Kentuckyju, ki je specializiran za posteljne stenice.

Tako se branijo upravljalci zapora

Iz šerifovega urada okrožja Fulton, ki upravlja z zaporom, so sporočili, da preiskujejo Thompsonovo smrt in so že odobrili sredstva za boj proti okužbam in boleznim v zaporu. “Nobena skrivnost ni, da je zaradi dotrajanih razmer v trenutnem objektu izjemno težko doseči cilj zagotavljanja čistega, dobro vzdrževanega in zdravega okolja za vse zapornike in osebje,” so zapisali v izjavi za javnost.

Preiskava bo preučila podrobnosti glede zagotovljene zdravstvene oskrbe in pokazala, ali so kakršne koli tožbe upravičene,” so še dodali in pozvali k izgradnji novega, večjega zapora, ki bi “zagotovili elitno raven oskrbe, storitev duševnega zdravja, varnosti in čistoče.”