Na okrožnem sodišču se je včeraj s 15-minutno zamudo začel predobravnavni narok zoper 26-letnega Eritrejca Musseja Andhoma, ki ima stalno prebivališče v Integracijski hiši za begunce v Makedonski ulici v Mariboru. Sodnica Tanja Rot namreč ni mogla pravočasno izpeljati naroka, saj je morala čakati dva zaprisežena tolmača, ki sta bila prisotna tudi na zaslišanju tudi v fazi preiskave in obvladata tigrajščino, jezik, ki ga govori obtoženi.
Zgodilo se je avgusta lani na športnem igrišču v bližini integracijske hiše
Beguncu z mednarodno zaščito s končanimi petimi razredi osnovne šole, ki nima otrok, Okrožno tožilstvo v Mariboru, ki ga zastopa okrožna državna tožilka Tadeja Majcen, očita kaznivi dejanji poskusa uboja in grožnje. Po prepričanju tožilstva je avgusta lani na športnem igrišču v bližini omenjene integracijske hiše poskušal vzeti življenje Tsegayu Biniamu. Slednjega je z ostrim koničastim predmetom večkrat zabodel v predel prsnega koša in roke, a je napadenemu vseeno uspelo pobegniti nazaj v stanovanje, kamor mu je obtoženi sledil. Sprav je z ostrim predmetom tolkel po vratih, v sobi, kamor se je zatekla žrtev in mu je s silo z zapiranjem vrat preprečevala vstop, pa mu je kasneje povzročil še vbodne rane leve nadlahti, leve strani prsnega koša, ki je segala v prsno votlino ter mu poškodovala pljuča, iz katerih mu je uhajal zrak in kri v prsno votlino. Z naklepnim ravnanjem je kaznivo dejanje začel, poudarja tožilka, a ga ni dokončal, saj je Biniamuju uspelo pobegniti in se zakleniti v stanovanje, kamor obtoženi ni mogel.
Dvema osebama grozil še na hodniku
Musse je razgrajal in grozil kasneje še dvema osebama na hodniku tega stanovanjskega objekta. Z nevarnim orodjem ju je, tako tožilstvo, vznemiril in jima resno zagrozil, da ju bo napadel, ko je zamahnil proti njima v višini zgornjega dela telesa. Napadena sta se zatekla v sobo, kjer sta se počutila ogroženo in prestrašeno.
Dialog odvetnika in tožilke o stranki kazni
Tožilka Majcnova je sodišču za obtoženega predlagala 4 leta in 10 mesecev zaporne kazni za kaznivo dejanje poskusa uboja ter 4 mesece za kaznivo dejanje grožnje. Predlagani kazni je kasneje združila v enotno, ki znaša 5 let zapora, odločila pa se je tudi za stranko kazen, in sicer izgon iz Slovenije za obdobje 3 let. Prav na slednji predlog se je oglasil obtoženčev zagovornik Miha Šošić, ki je opozoril sodišče, da v primeru izreka takšnega ukrepa njegov klient ne bo mogel uveljaviti pravice do azila. Majcnova je njegov predlog ocenila za zmoten: »Podoben primer je bil na ljubljanskem sodišču, kjer je bil v postopku prav tako Eritrejec, takšno odločitev je sprejelo tudi Višje sodišče v Mariboru, ista sodba je prišla iz sodišče Evropske unije.«
Sodišče višje kazni kot jo je predlagalo tožilstvo ne more izreči
Po nekaj minut trajajočem prevodu obtožnice in vprašanju sodnice, ali priznava krivdo po obtožnici, je Musse preko sodnega tolmača sodišču pojasnil, da krivde na priznava, niti se ne želi opredeliti, ali sploh priznava katera navedena dejstva. Je pa mu Rotova pred koncem naroka, ki se bo 12. marca nadaljeval z glavno obravnavo, dala vedeti, da mu sodišče ne more izreči višje kazni kot jo je predlagalo sodišče, medtem ko lahko zgolj milejšo.