Člani združenja so v anketi o ocenah ekonomskega vpliva minimalne plače v 2021 med najpogostejšimi ukrepi v primeru dviga minimalne plače nad 10 odstotkov napovedali zmanjševanje števila zaposlenih, so v sporočilu za javnost zapisali pri GZS. Sledila sta ukrep večjih vlaganj v avtomatizacijo poslovanja in ukrepi za dvig produktivnosti na stroškovni ravni.
Upravni odbor združenja kovinskih materialov in nekovin se je z analizo GZS in predlogom zbornice za začasno zamrznitev dviga minimalne plače seznanil na četrtkovi seji in se v celoti pridružil argumentom zbornice. “Industrija se nahaja v izrednih razmerah, ki so posledica višje sile, zato je potrebno temu primerno ukrepati,” so poudarili.
Predlagajo davčno olajšavo
Upravni odbor združenja predlaga, da se učinek dviga minimalne plače doseže na drug način, npr. z davčno olajšavo, tako da ne pride do dviga bruto zneska minimalne plače, s priznano olajšavo pa se dvigne neto znesek minimalne plače. Razporeditev koristi od povečanja bruto minimalne plače na način, kot se izvaja sedaj, namreč po njihovi oceni kaže, da od povečanega stroška delodajalca dobi delavec samo dobro tretjino, država pa dobi skozi povečanje davkov in prispevkov skoraj dve tretjini zneska.
Po oceni Analitike GZS bi dvig minimalne plače prispeval k izgubi 8000 do 30.000 delovnih mest. Uveljavitev novele zakona je že v letu 2020 vplivala na dvig bruto minimalne plače za šest odstotkov in več (tudi do 20 odstotkov zaradi izločitve dodatkov), v letu 2021 pa bi za podjetja pomenila dodaten dvig minimalnih plač od devet do 32 odstotkov), so zapisali.
Sindikati po drugi strani ideji o zamrznitvi ostro nasprotujejo in so že začeli s pripravami na vse oblike sindikalnega boja, tudi splošno stavko. Danes bodo o minimalni plači razpravljali tudi na seji Ekonomsko-socialnega sveta. Vlada naj bi namreč v osnutek sedmega protikoronskega zakona vključila tudi določilo, po kateri naj bi nova formula za izračun minimalne plače ne bila uveljavljena 1. januarja, ampak šele 1. aprila. Naj pa bi šlo to zvišanje še do konca septembra v breme države.