Vlada je danes potrdila predlog zakonskih sprememb za davčno prestrukturiranje, po katerem bo kar nekaj zavezancev za dohodnino plačevalo manj davka kot doslej, nekoliko bolj pa bo obremenjen dobiček podjetij, je vlada sporočila prek Twitterja.
Spremembe, znane tudi kot mini davčna reforma, sicer pri gospodarskih združenjih niso dobro sprejete.
“Vlada je sprejela paket davčnega prestrukturiranja, ki prinaša nižje davčne obremenitve dohodka iz dela in zagotavlja konkurenčnejše poslovno okolje za podjetja,” je vlada objavila na družbenem omrežju.
Najvišje plače obdavčene s 50 odstotki
Za razbremenitev dela se spreminja dohodninska lestvice, ki bo bolj ugodna za tiste z dohodki nekje nad 1,6-kratnikom povprečne plače oz. nad 31.140 evrov letno. Najvišje plače bodo kljub drugačnim prvotnim predlogom še naprej obdavčene s 50 odstotki, se pa zvišuje splošna olajšava, ki jo lahko uveljavljajo vsi zavezanci.
Prav tako je bilo skozi koalicijsko usklajevanje v zakonodajne spremembe vključeno tudi zvišanje obeh dodatnih olajšav, ki ju lahko uveljavljajo tisti z najnižjimi plačami.
Razbremenitev dela plače za poslovno uspešnost
Ker imajo zaradi visoke obdavčitve dela visoko strokovno izobraženih zaposlenih številna podjetja velike težave pri iskanju novih kadrov, predlog novele zakona o dohodnini prinaša tudi razbremenitev dela plače za poslovno uspešnost, kot so božičnice ali 13. plače. Ta izplačila se bodo deloma izvzela iz davčne osnove dohodka iz delovnega razmerja.
Davčna stopnja za podjetja še vedno precej nižja
Predlagane rešitve novele zakona o dohodnini bodo imele za posledico znižanje proračunskih prihodkov v skupnem znesku okoli 106 milijonov evrov. Zato se za nadomeščanje izpada predvideva zvišanje stopnje davka od dohodkov pravnih oseb s 17 na 19 odstotkov, pri čemer niso predvidene spremembe pri olajšavah, tako da bo lahko efektivna davčna stopnja za podjetja še vedno precej nižja.
Predlagan dvig stopnje davka od dohodkov pravnih oseb za dve odstotni točki naj bi sicer prinesel zvišanje proračunskih prihodkov za okoli 60 milijonov evrov. Neto finančni učinek obeh predlaganih sprememb zakonov bo torej znižanje proračunskih prihodkov za okoli 46 milijonov evrov, ki pa naj bi ga pokrili s povečanjem učinkovitosti pobiranja davkov.
Tudi druge novosti
Davčne spremembe, ki poleg davčnega prestrukturiranja prinašajo še nekatere druge novosti, so rezultat dolgega procesa usklajevanj z deležniki. Po propadlem poskusu z nekoliko drugačnimi predlogi konec minulega leta je ministrstvo za finance nov krog usklajevanj z gospodarstvom in sindikati začel letos spomladi in zelo hitro naletel na nasprotovanje.
Kritični v gospodarskih združenjih
Medtem ko so spremembam kljub določenim pomislekom vendarle pretežno naklonjeni direktorji nekaterih velikih izvoznih družb, pa so do njih glasno kritični v gospodarskih združenjih, kot sta Gospodarska zbornica Slovenije in Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije. Po koncu političnega usklajevanja predlogov se je v nezadovoljstvo spremenila tudi prvotna previdna naklonjenost Združenja Manager.
Gospodarska združenja poudarjajo, da spremembe niso ambiciozne in ne bodo povečale konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, da dejansko obremenjujejo in ne razbremenjujejo podjetij in da koristijo v veliki meri javnemu sektorju, ki svoje porabe po njihovih opozorilih ne znižuje.
Nobenih pozitivnih učinkov?
Malo gospodarstvo pa opozarja, da njihovim zaposlenim ukrepi ne prinašajo praktično nobenih pozitivnih učinkov. Bolj naklonjeni so spremembam v sindikatih, a tudi iz njihovih vrst se slišijo kritike, da spremembe pri dohodnini razbremenjujejo predvsem tiste z visokimi dohodki.
Zahteve gospodarstva vedno večje
Premier Miro Cerar je v sredinem pogovoru za Radio Slovenija poudaril, da so zahteve gospodarstva vedno večje, kot jih je katerakoli vlada sposobno izvesti v danih razmerah. Zagotovilo je, da vlada ve za vse njihove večje želje, a mora gledati tudi na druge družbene sfere in ohraniti ravnovesje.
“Ne moremo v radikalne korake, ker ni konsenza – ne političnega ne med deležniki. Nisem za revolucijo, postopoma delamo. Prav je, da naredimo korak, da pokažemo, da zmoremo, drugo leto pa dalje,” je dodal premier.
V načrtu več izboljšav
Tudi kandidatka za finančno ministrico in ena najbolj odgovornih za danes sprejete spremembe Mateja Vraničar Erman je na sredinem zaslišanju v DZ dejala, da razume različne deležnike, ki bi želeli več, a so danes sprejete spremembe “to, kar si v tem trenutku lahko privoščimo”. Sama ima sicer v načrtu še več izboljšav davčnega sistema, denimo pri obdavčitvi dohodkov iz tujine in pavšalni obdavčitvi.
STA