Kidričevsko podjetje Talum, ki je skoraj 60 let proizvajalo aluminij, zadnja leta pa se pospešeno preusmerja v predelavo aluminija in druge bolj dobičkonosne posle, bo v začetku aprila dokončno ugasnilo elektrolizne peči za proizvodnjo aluminija, so sporočili iz podjetja. Proizvodnjo so nižali že od lani, trenutno deluje le 11 od skupaj 160 peči.

Kot so pojasnili v podjetju, aktualna proizvodnja ni zagotavljala vzdržnosti poslovanja omenjene dejavnosti, zato je zaustavitev edina logična poslovna odločitev. “Za proizvodnjo primarnega aluminija žal niti v Sloveniji niti v Evropi ta trenutek ni primernih ekonomskih pogojev,” so jasni.

Ob tem so poudarili, da bodo v zaustavitev šli načrtovano ter tehnološke naprave ustrezno konzervirali, kar bo omogočalo, da bodo peči vsaj do polovice zmogljivosti v primeru boljših časov še lahko kdaj zagnali.

Zaradi cene energije postali nekonkurenčni

Predraga slovenska električna energija, ki jih je v primerjavi z drugimi tovrstnimi podjetji delala nekonkurenčne že pretekla leta, je vrhunec dosegla v zadnjem letu z globalno energetsko draginjo, ki je prizadela celotno evropsko proizvodnjo aluminija, zato se proizvodnja tudi drugod po Evropi zmanjšuje.

Kot je nedavno povedal Drobnič, trenutno evropski proizvajalci proizvodnjo primernega aluminija ohranjajo še na dobra dva milijona od skupaj 4,5 milijona ton, kolikor je ta znašala pred začetkom energetske krize, večinoma na Norveškem, kjer je cenovna politika pri preskrbi z električno energijo drugačna.

Glede na tehnično-tehnološke možnosti in parametre padanja učinkovitosti v procesu pa bo treba tudi pri nas razmisliti, kako dolgo bomo s to proizvodnjo vztrajali,” je že sredi januarja dejal predsednik uprave, na vprašanje, ali bo Talum še kdaj pomemben pridelovalec primarnega aluminija, pa odvrnil, da to ni vprašanje za podjetje, niti ne za Slovenijo, pač pa predvsem za Evropo.

Dosedanji apeli s strani proizvajalcev ne le aluminija, pač pa materialov nasploh, da je treba ukrepati, sicer bodo kmalu ogrožene oskrbovalne verige, po njegovem vse doslej niso zalegli, zato je pred evropski gospodarstvom velik izziv, saj Evropa potrebuje proizvodnjo materialov, saj gradi na industrijskem razvoju, hkrati pa ne omogoča konkurenčnih pogojev za proizvodnjo.

K sreč to ni konec Taluma

A Talum se zaradi ustavitve proizvodnje primarnega aluminija ne bo ustavil. V podjetju zagotavljajo, da bodo sledili začrtani poti preobrazbe. Fokus nadaljnjih aktivnosti bodo programi, kjer družba dosega visoko dodano vrednost in ima znanje ter kupce. Gre npr. za programe livarstva, rondelic in toplotnih prenosnikov. Najbolj intenzivirajo predvsem aktivnosti na področju rondelic.

Letos načrtujejo za investicijsko dejavnost porabiti več kot 34 milijonov evrov, od tega jih bodo skoraj 70 odstotkov namenili za razvojne projekte.

Projekt Talum Industrija 4.0 – Zelena in pametna transformacija npr. obravnava napreden način recikliranja odpadnega aluminija ter nadgradnjo proizvodnih linij, ki bodo omogočale izdelavo novih izdelkov iz recikliranega aluminija. S projektom željo delež odpadnega aluminija v svojih izdelkih z 39 odstotkov danes povečati na 55 odstotkov do 2030.

S projektom Aluminij 4.0 pa bodo izvedli digitalno preobrazbo s ciljem, da Talum postane pametno podjetje, katerega poslovanje temelji na podatkih. Tovarna bo tako v prihodnje v pretežni meri tudi avtomatizirana in digitalizirana, tako da bo lahko Talum, kot pojasnjujejo v družbi, sposoben hitro in učinkovito odgovarjati na zahteve in spremembe na trgu ter se povezovati v nove digitalne verige vrednosti.