Pivo je zelo priljubljena alkoholna pijača povsod po svetu in tudi v Sloveniji. Slovenija ima tudi zelo močno in bogato pivovarsko industrijo in tudi dolgo pivovarsko tradicijo. Po prvih pisnih dokazih sega varjenje piva v Sloveniji v leto 1160, navaja Statistični urad.
Pivo na prvem mestu med alkoholnimi pijačami
O priljubljenosti piva med Slovenci govorijo tudi statistični podatki; po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) popijemo prebivalci Slovenije v povprečju od vseh alkoholnih pijač največ piva; v letu 2015 je po njihovih podatkih popil vsak v povprečju 97,6 litra te priljubljene pijače. Sledilo je vino in nato žgane pijače.
Po podatkih Evropskega združenja pivovarjev v Evropski uniji popijejo Čehi v povprečju na leto za 86 % več piva kot Slovenci, Italijani in Francozi ga popijejo za 60 % manj, Hrvati in Finci pa približno prav toliko, še ugotavlja Statistični urad.
V desetih letih se je pivo podražilo skoraj za polovico
Če smo lani, tj. v letu 2016, kupili v Sloveniji 0,5-litrsko steklenico svetlega piva v trgovini na drobno (torej za domačo rabo), smo zanjo plačali 1,98 EUR. Cena piva se je v desetih letih zvišala za 42,4 %. Trgovina na drobno v Sloveniji je v letu 2015 ustvarila s prodajo piva 153 milijonov EUR prihodka.
Po podatkih Evropskega združenja pivovarjev je v letu 2015 delovalo v Sloveniji 55 pivovarn; za 32 od teh je bila proizvodnja piva glavna dejavnost (več kot tretjina teh je bila v osrednjeslovenski statistični regiji).
Slovenija več piva izvozi kot uvozi
Tudi hmeljarstvo ima v Sloveniji dolgoletno tradicijo. Slovenija se po letni pridelavi hmelja uvršča med večje svetovne pridelovalke hmelja, saj pridela približno 2–3 % celotnega svetovnega pridelka hmelja in prideluje več kot 17 različnih vrst hmelja; med temi prevladujejo sorte Aurora, Savinjski golding, Celeia in Bobek.