Kljub veliki gospodarski krizi ter zaostrenim tržnim razmeram je Pošta Slovenije v preteklem letu dosegla pozitivni izid poslovanja. Čisti pozitivni poslovni izid v višini 4,1 milijona evrov bi dosegla, če ne bi bilo nepredvidenih slabitev – naložbe v NKBM in PBS, ki skupno znašata okoli 20 milijonov evrov. Skupno je bilo leta 2013, 215 milijonov prihodkov. Od tega največji delež, kar 77% predstavljajo prihodki od poštnih storitev, sledijo denarne storitve s 14% in ostale storitve 9%. V zadnjih letih je upad viden predvsem pri številu pisemskih pošiljk na kar zagotovo vplivajo elektronski načini komuniciranja. V upadu so tudi dopisnice, plačilni promet, časopisi in revije. Poleg tehnologije je glaven razlog za upad tudi finančna situacija podjetij, ki oddajajo manj pošiljk. Poštne storitve so upadle za 5%, denarne za 13% in ostale za 1%. Na področju mednarodnih storitev so v Pošti Slovenije zabeležili porast pisemskih pošiljk iz Slovenije v tujino. Prav tako so beležili rast paketnih in kurirskih storitev tako iz Slovenije v tujino, kot iz tujine v Slovenijo. Pisemskih prispetih pošiljk iz tujine je bilo le za odstotek manj kot v letu 2012.
Ob koncu leta 2013 je bilo na Pošti Slovenije zaposlenih 6.095 delavcev za krajši in polni delovni čas. 98,7 % delavcev je bilo zaposlenih za nedoločen čas, za krajši delovni čas je zaposlenih 3,3% delavcev. Kadrovski načrt za leto 2014 je, da se zmanjša število zaposlenih in predvidevajo da bo ob koncu leta zaposlenih okoli 5.980 delavcev.
Za investicije namenili okoli 16 milijonov evrov
V preteklem letu je Pošta Slovenije za investicije namenila 15,68 milijonov evrov. Sredstva so bila namenjena predvsem za tekoče poslovanje ter razvojne projekte. S projekti so poskrbeli za rast prihodkov ter izboljšali in optimizirali procese. Vložek je bil tudi v informacijsko tehnologijo, transportna sredstva in informacijsko varnost ter varnost zaposlenih in premoženja. Celovito so uredili sistem video nadzora na vseh poštah ter dogradili protiropni sistem dimnih denarnih pasti. »Letos marca smo od Inštituta za korporativne varnostne študije prejeli nagrado za najvarnejše podjetje v Sloveniji. Dejstvo je, da razpolagamo z nekaterimi najsodobnejšimi varnostnimi sistemi.« je dejal generalni direktor Pošte Slovenije, mag. Boris Novak. Nova linijska naprava za zlaganje oz. strojno predelovanje nenaslovljene direktne pošte je bila ena izmed največjih investicij, stroški so znašali 1 milijon evrov. Prav tako je bilo potrebno urediti nekatere prostore na poštah zaradi tehničnih kriterijev. 9 pošt se je preselilo v nove poslovne prostore, 5 prostorov za pošte je bilo obnovljenih.
»Letos je v planu za investicije slabih 18 milijonov evrov. Največ bodo vlagali v informacijsko tehnologijo, ureditev IT-centrov logistično opremo, transportna sredstva in zagotavljanje varnosti zaposlenih ter premoženja« še pojasnjuje Boris Novak.
Kakovost poštnih pošiljk na visoki ravni
Kakovost rokov prenosa poštnih številk je tako kot preteklo leto stala na visoki ravni tako v notranjem kot mednarodnem poštnem prometu. V notranjem poštnem prometu je bilo v enem delovnem dnevu prenesenih 97 odstotkov pošiljk, v treh delovnih dneh pa kar 100 odstotkov. V mednarodnem prometu je Pošta Slovenije uspela 95,8 odstotkov pošiljk dostaviti dan po prispetju. Pošta Slovenije se tako uvrša v sam vrh evropskih poštnih operaterjev.
Aktivnosti v letu 2014 in prihodnje
Na področju jutranje dostave bo razvoj usmerjen v nedeljsko dostavo naročnikom časopisa, kolportažo in dostavo publikacij na prevzemnih lokacijah. V planu imajo nadaljevati informatizacijo dostave in tako opremiti pismonoše s prenosnimi terminali za storitve. Med drugim želijo nadaljevati tudi z aktivnostmi na področju uvedbe samopostrežnih avtomatov za sprejem in izročanje pošiljk. Celovito bo prenovljen program sledenja pošiljk, zagotovili pa bodo tudi SMS in e-poštno obveščanje naslovnikov o prispelih pošiljkah. Prenovljen bo tudi sistem nagrajevanja zaposlenih, nagrajevalo se bo posameznike in ne poštnih poslovalnic. Želja in načrt Pošte Slovenije je tudi ta, da bi vzpostavili elektronsko vročanje, ki bo nadomestilo klasičnim poštnim storitvam.
Priložnostna znamka Tina Maze
Pošta Slovenije že tradicionalno izdaja posebne priložnostne znamke. Lani so tako izdali 7 rednih in 30 priložnostnih znamk. Bila je izdana znamka z motivom prvega podzemnega poštnega urada na svetu v Postojnski jami, ki ji je Pošta Slovenija izdala skupno s Poštno Slovenije. S priložnostno znamko so obeležili tudi največji športni dogodek v Sloveniji – Eurobasket 2013. Kot novost so kot prvi na svetu izdali tako imenovane »slane znamke«, kjer so prikazan živali iz slovenskega morja, del znamke pa prekriva prava sol iz Piranskih solin. Motiv prvega poštnega urada na svetu in »slane znamke« so bralci spletne strani StampNews.com izbrali za najbolj popularni znamki na svetu leta 2013. V letu 2014 bo priložnostno znamko krasila dobitnica zlatih olimpijskih medalj – Tina Maze.
Gospodarstvo