Alphabet ni izpolnil pričakovanj
Googlova matična družba Alphabet je v zadnjem četrtletju lani zabeležila 13,62 milijarde dolarjev čistega dobička, potem ko se je v enakem predlanskem obdobju ustavil pri 20,64 milijarde dolarjev. Rezultat ni izpolnil pričakovanj analitikov, padec pa je med drugim posledica nižjih prihodkov iz oglasov.
Čisti dobiček Alphabeta je v zadnjem četrtletju znašal 1,05 dolarja na delnico, medtem ko so analitiki napovedovali, da se bo ustavil pri 1,18 dolarja na delnico.
Alphabetovi prihodki v višini 76,05 milijarde dolarjev so bili za odstotek višji kot v zadnjem četrtletju 2021.
Oglasni prihodki pri Googlu so padli na 63,1 milijarde dolarjev, kar je bilo celo nekoliko bolje od pričakovanj Wall Streeta.
Delnice Alphabeta, ki namerava odpustiti 12.000 zaposlenih, so se do konca rednega dela borznega trgovanja v četrtek podražile za 7,28 odstotka, v podaljšanem trgovanju po objavi poslovnih rezultatov pa pocenile za 4,60 odstotka na 102,78 dolarja.
Apple poroča o znižanju dobička in prihodkov
Ameriški tehnološki velikan Apple je v zadnjem četrtletju lanskega leta ustvaril 30 milijard dolarjev čistega dobička in 117,2 milijarde dolarjev prihodkov, kar je manj kot v zadnjem četrtletju 2021, ko je bilo dobička za 34,10 milijarde dolarjev, prihodkov pa za 123,9 milijarde dolarjev.
Največje podjetje na svetu po tržni vrednosti ob padcu prodaje glavnega proizvoda, telefona iphone, torej poroča o znižanju četrtletnega dobička in prihodkov v zadnjih treh mesecih lanskega leta.
Prodajo je prizadelo zmanjšanje proizvodnje iphonov v tovarnah na Kitajskem, saj so kitajske oblasti vodile politiko ničelne tolerance do covida-19, ki je bila ublažena šele pred kratkim.
Glavni izvršni direktor Appla Tim Cook je dejal, da so izzivi, povezani s koronavirusom, ki so bistveno zmanjšali dobavo telefonov iPhone 14 Pro in iPhone 14 Pro Max, trajali večji del decembra.
“Svet se še naprej sooča z okoliščinami brez primere, od inflacije do vojne v Vzhodni Evropi in trajnih posledic pandemije. Vemo, da Apple na to ni imun,” je dejal Cook.
Apple je v obdobju od oktobra do decembra 2022 s telefoni iphone ustvaril 65,8 milijarde dolarjev prihodkov, kar je osem odstotkov manj kot v zadnjem četrtletju 2021.
Prodaja računalnikov Mac je upadla za 29 odstotkov na 7,74 milijarde dolarjev, prodaja storitev je porasla za šest odstotkov na 20,8 milijarde dolarjev, prodaja prenosljivih naprav, kot so ure, je nazadovala za osem odstotkov na 13,5 milijarde dolarjev, prodaja ipadov pa se je okrepila za 30 odstotkov na deset milijard dolarjev.
Amazon medtem presegel lanske napovedi
Amazon je v zadnjem lanskem četrtletju ustvaril 149,2 milijarde dolarjev prihodkov, s čimer je presegel lastne napovedi in pričakovanja trga. Čisti dobiček je s 14,3 milijarde dolarjev v zadnjem četrtletju 2021 padel na 278 milijonov dolarjev. Velik padec dobička je v največji meri posledica naložbe v proizvajalca električnih avtomobilov Rivian.
V celotnem letu 2022 je Amazon ustvaril 2,7 milijarde dolarjev čiste izgube, v letu 2021 pa je ustvaril 33,4 milijarde dolarjev čistega dobička. Prihodki so od leta 2021 narasli za devet odstotkov na 514 milijard dolarjev.
Delnice Amazona so se do konca rednega dela borznega trgovanja v četrtek podražile za 7,38 odstotka, v podaljšanem trgovanju po objavi poslovnih rezultatov pa pocenile za 5,07 dolarja na 107,18 dolarja. Amazon v tekočem četrtletju pričakuje med 121 do 126 milijard dolarjev prihodkov in med nič do štiri milijarde dolarjev dobička iz poslovanja.
Glavni izvršni direktor Amazona Andy Jassy je po objavi poročila izrazil zadovoljstvo, da podjetju uspeva zmanjševati stroške. V sklopu tega je podjetje v začetku januarja napovedalo ukinitev 18.000 delovnih mest. Amazon ima sicer po svetu 1,54 milijona redno zaposlenih.
STA