Gospodarstvo je utrpelo veliko škodo zaradi visokih cen energentov, zato je Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport pripravilo poseben zakon in pomoč. V Zakonu o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize – ZGOPEK je med drugim določen začasni ukrep pomoči za področje gospodarstva, ki bo upravičencem omogočal tudi subvencioniranje povišanih stroškov za energente v letu 2023. Predvidene so različne vrste pomoči, skupno bo najvišja dovoljena pomoč za iste stroške in obdobje lahko znašala od dveh milijonov evrov pa vse do 150 milijonov evrov na upravičenca. Ti bodo ob izpolnjevanju pogojev lahko prejeli subvencijo za povišanje stroškov električne energije, zemeljskega plina in tehnološke pare.
Rok za oddajo vlog se izteka, v spletni aplikaciji jih je mogoče oddati le še do prihodnjega torka, 28. februarja 2023, do 12. ure. Kako pa veste, če vam pomoč pripada?
Kdaj ste do pomoči upravičeni in kdaj ne?
Kot so nam pojasnili na ministrstvu, se lahko podjetje prijavi, če izpolnjuje pogoje iz Zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize. V skladu s 3. členom zakona so upravičenci podjetja in samostojni podjetniki, zadruge, gospodarske zbornice, sindikati, društva in zavodi, ki so bili registrirani za opravljanje gospodarske dejavnosti do vključno 30. novembra 2021.
Upravičenec ne more prejeti pomoči:
- Če ima na dan 31. december 2022 registrirano glavno dejavnost v skupini K po standardni klasifikaciji dejavnosti (finančne in zavarovalniške dejavnosti).
- Če je zoper njega na dan oddaje vloge začet stečajni postopek ali postopek likvidacije, ima neplačane zapadle obveznosti iz naslova obveznih dajatev in drugih denarnih nedavčnih obveznosti v skladu z zakonom, ki ureja finančno upravo, ki znašajo 50 evrov in več.
- V primeru, da je v postopku prisilne poravnave, ne sme imeti neporavnanih davčnih obveznosti, na katere ne učinkuje postopek prisilne poravnave ter so nastale po začetku postopka prisilne poravnave.
- Če sodi med male poslovne odjemalce, za katere je od 1. septembra 2022 urejena regulacija cen električne energije in zemeljskega plina.
- Če zanj veljajo sankcije, ki jih je sprejela Evropska unija zaradi ruske agresije nad Ukrajino.
- Če špekulativno proda vsaj del električne energije za obdobje iz prvega odstavka 5. člena tega zakona (1. januar do 31. december 2022). Za špekulativno prodajo se šteje ravnanje upravičenca, ko za obdobje iz prejšnjega stavka uveljavlja pomoč za gospodarstvo po tem zakonu ter je vsaj del električne energije za to isto obdobje prodal na organiziranem trgu po višji ceni od nabavne cene.
Upravičeno obdobje za dodelitev pomoči za gospodarstvo je od 1. januarja 2023 do vključno 31. decembra 2023. Upravičeni stroški so stroški nakupa električne energije, zemeljskega plina in tehnološke pare.
Rok za oddajo vlog je do zadnjega februarja
“Vsa podjetja, ki so v skladu s tem upravičena, lahko oddajo vlogo za pomoč. V zakonu pa so določeni maksimalni zneski državnih pomoči, ki jih lahko podjetje prejme za iste upravičene stroške in isto upravičeno obdobje (vključno z ostalimi pomočmi),” so še pojasnili na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport.
Skupno je za subvencije za upravičene stroške od 1. januarja do 31. decembra 2023 na voljo 650 milijonov evrov.
Oddaja vloge za dodelitev pomoči na podlagi ZPGOPEK poteka zgolj elektronsko preko aplikacije JRP, ki jo je vzpostavila javna agencija SPIRIT Slovenija. Navodila za oddajo vlog so objavljena na spletni strani SPIRIT Slovenija, kjer od odprtja prijav tudi prejemajo povečan obseg vprašanj, zato prosijo, da pred pošiljanjem vprašanj upravičenci pozorno preberejo zakon in že objavljene odgovore.
Rok za oddajo vlog je mogoče oddati le še do prihodnjega torka, 28. februarja 2023, do 12. ure.