Če se številni bojijo, kako bo od 1. julija 2024 naprej na višino položnic vplivala »reforma omrežnine«, pa lastnikom toplotnih črpalk ni potrebno v strahu čakati na prve poletne položnice.
V Agenciji za energijo so namreč prišli do zaključkov, da v gospodinjstvih s toplotnimi črpalkami po reformi ne bodo plačevali višje omrežnine, poroča žurnal24.si, v nekaterih primerih pa bo lahko omrežnina zaradi tega celo nižja.
»Glede na številne prednosti ogrevanja s toplotno črpalko (odpade skrb za dobavo goriva, ni potreben rezervoar ali prostor za shranjevanje goriva, ni potreben dimnik, vzdrževanje je enostavno in poceni, prispevek k zmanjševanju negativnih vplivov na okolje) in tudi ne glede na to, da je naložba višja kot za druge vrste ogrevanja, pa se izkaže, da se zaradi nižjih obratovalnih stroškov vložek povrne v 5 do 7 letih, nato pa ostane le strošek za porabljeno električno energijo,« glede nove omrežnine pri uporabi toplotne črpalke navaja spletna stran uro.si:
»Omrežnina predstavlja približno 1/3 računa za električno energijo in glede na to, da ogrevanja ne potrebujete vse mesece v letu, ta ne bo predstavljala večjega stroška.«
So lahko stroški še nižji?
Kljub temu obstajajo načini za znižanje stroškov. Eden od teh je vgradnja zalogovnika toplote, ki omogoča, da toplotna črpalka deluje tudi ponoči, v času nižje tarife, še poročajo na žurnal24.si, kjer dodajajo, da ima zalogovnik lahko vpliv tako na znižanje stroška omrežnine kot na druge vidike.