Cene poslovnih nepremičnin so se po krepki rasti v prvem četrtletju v drugem trimesečju še zvišale, za 1,5 odstotka. In sicer so se podražili trgovski in storitveni lokali, medtem ko so se pisarne pocenile.
"Ta dvig ni bil pričakovan, saj so se njihove cene krepko zvišale že v prejšnjem četrtletju, za 13,3 odstotka. Cene poslovnih nepremičnin namreč običajno izmenično nihajo, rasti cen sledi njihov upad. To se je zgodilo pri pisarnah - v prejšnjem četrtletju so se podražile za 10 odstotkov, tokrat pa so se njihove cene znižale za 1,6 odstotka," so zapisali na državnem statističnem uradu.
Cene lokalov izenačene s ceno pisarn
V drugem trimesečju se je kljub četrtletnim nihanjem cen poslovnih nepremičnin nadaljeval trend njihove postopne rasti, ki traja od sredine leta 2020. Rast cen trgovskih in storitvenih lokalov je doslej zaostajala za rastjo cen pisarn, s podražitvami v zadnjem obdobju pa se je zaostanek povsem izničil.
Pri pisarnah so bile cene v opazovanem četrtletju za 52,7 odstotka višje kot leta 2015, pri trgovskih in storitvenih lokalih pa za 53 odstotkov.
Četrtletno število prodanih poslovnih nepremičnin (133) je bilo najmanjše po letu 2015, skupna vrednost nepremičnin, prodanih v drugem četrtletju pa je bila z 18,9 milijona evrov prav tako najnižja doslej.
Izrazit upad pred zadnjim četrtletjem
Število prodanih poslovnih nepremičnin se je postopno zniževalo že v letih 2022 in 2023, upad v letošnjem prvem četrtletju, za četrtino v primerjavi z zadnjim lanskim četrtletjem, pa je bil še posebej izrazit.
"V zadnjem opazovanem četrtletju se je likvidnost trga ohranila na tej doseženi ravni. Nekoliko izrazitejše je bilo upadanje števila prodanih pisarn, kar je posledica bodisi pomanjkanja prostih pisarn ustrezne kakovosti na trgu bodisi višjih cen, ki ob naraščajoči gospodarski negotovosti odvračajo kupce," pravi statistični urad.