Na okrožnem sodišču v Mariboru bi danes morala potekati pravda za ničnost pogodbe za zloglasne radarje med mariborsko občino in družbo Iskra Sistemi, a je bil postopek prekinjen. „Današnji postopek je bil po poravnalnem naroku prekinjen, zaradi mediacije, ki poteka med strankama v drugem postopku,“ je povedal Miha Martelanc, pravni zastopnik Iskra Sistemov in dodal, da gre za mediacijo, vezano na odškodninski postopek.
Vsebine današnjih pogovorov prav tako ni želel komentirati odvetnik Nenad Zečević, ki v omenjenem postopu zagovarja interese Mestne občine Maribor (MOM). „V odvisnosti od jutrišnjega poteka mediacije bomo nadaljevali tudi pravdni narok,“ je pojasnil Zečević in dodal, da gre sicer za „dve ničnosti tožbi – ena poteka pred mariborskim sodiščem, druga je odškodninska tožba, ki sta delno povezani, 100 odstotno pa se ne prekrivata.“ Po njegovih besedah ima v drugem postopku država pravni interes, da zahteva ugotovitev ničnosti in v tisto MOM ne more posegati. „Se pa občina seveda zavzema razrešit sporno pravno razmerje,“ dodaja.
Nedavno se je na mariborskem okrajnem sodišču zaradi domnevne zlorabe položaja pri sklepanju sporne pogodbe med občino in družbo Iskra Sistemi sicer že začelo sojenje četverici, vključno z nekdanjim mariborskim županom Francom Kanglerjem.
Novo vodstvo mariborske občine je po prevzemu oblasti vložilo tožbo za ugotovitev ničnosti skoraj 30 milijonov evrov vredne pogodbe s podjetjem Iskra Sistemi, saj se želi na ta način izogniti morebitnim finančnim posledicam predčasno prekinjene pogodbe.
Tožbo za ugotovitev ničnosti koncesijske pogodbe, po kateri naj bi zasebni partner v štirih letih posodobil dotrajan semaforski sistem v mestu, pri tem pa bi se del plačanih kazni z na novo postavljenih radarjev domnevno stekal na račun podjetja, je ekipa župana Andreja Fištravca vložila lani. A je zadeva več mesecev stala, saj je višje sodišče odločalo o pristojnosti odločanja.
Že pred tem je namreč na ljubljansko sodišče zahtevo za ničnost pogodbe vložilo državno pravobranilstvo na pobudo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), a je sodišče ocenilo, da država nima aktivne legitimacije za vložitev takšne tožbe, še poroča STA.
Sicer pa se ločeno po sodni poti urejajo tudi zahteve za odškodnino. Iskra je namreč na mariborsko okrožno sodišče vložila tožbo, s katero od mariborske občine zahteva 12,8 milijona evrov odškodnine zaradi nespoštovanja podpisane pogodbe. Ker sta obe strani soglašale s poskusom mediacije, je zadevo prejšnji mesec prevzela služba za alternativno reševanje sporov.
Gospodarstvo