Portal Siol.net navaja, da se bo v roku desetih let na finančnih trgih zgodil katastrofalen zlom, povzročilo pa ga bo preveliko zanašanje finančnih institucij na trgovalne sisteme, ki temeljijo na umetni inteligenci. Tako črnogledo napoved je pretekli konec tedna razkril Gary Gensler, predsednik Komisije ZDA za vrednostne papirje in borzo, ki je regulator daleč največjega finančnega trga na svetu – ameriškega.
V intervjuju za poslovni medij Financial Times je Gensler opozoril, da morajo regulatorji glede pretirane uporabe umetne inteligence ukrepati takoj, sicer se bo v roku desetletja zgodil tako rekoč neizogiben finančni zlom.
Velika težava po njegovem je, da velike ameriške in mednarodne finančne institucije, ki imajo lahko potencialno ogromen vpliv na svetovno gospodarstvo, pri trgovanju in podatkovni analizi zaradi skromne izbire uporabljajo več ali manj enake umetnointeligenčne modele. To lahko pomeni, da bodo vse banke in druge finančne institucije, ki se zanašajo na umetno inteligenco, odločitve morda sprejemale po principu črednega nagona, kar bo po njegovih besedah povzročilo naslednjo finančno katastrofo.
Kje se bo to zgodilo, je po njegovih besedah nemogoče napovedati. “Morda na nepremičninskem, morda na kapitalskem trgu, vsekakor pa se bo in kasneje, po opustošenju, ko bomo opravljali analize, bomo rekli: Aha! Tale umetnointeligenčni model, tale algoritem za obdelavo podatkov …” je še v intervjuju dejal Gensler.