Mehika naj bi imela po določenih ocenah za okoli 1,7 milijona ton litija, predsednik Andres Manuel Lopez Obrador pa je podpisal dekret za nacionalizacijo vsega litija, ki ga izkopavajo v državi. Ta material je eden ključnih za izdelavo baterij v elektronskih napravah, navaja Siol.

Sodelovanja s tujimi partnerji ne izključujejo, ampak pod tem pogojem

Mehiški predsednik je podpisal odlok, s katerim je podržavil ves litij in pravico do izkopavanja. Kot je dejal, se želijo zaščititi pred podjetij za izkopavanje iz Rusije, Kitajske in ZDA. Odlok je podpisal v zvezni državi Sonora, ki leži v severozahodnem delu Mehike, neposredno ob meji z ZDA. Tam se nahaja skoraj 2.400 kvadratnih kilometrov veliko območje za izkopavanje litija, za katerega je interes zanj že izrazilo več tujih podjetij, nekatera so že dobila potrebne koncesije.

Mehika je pomembna za avtomobilsko industrijo. Nedavno je BMW napovedal dodatne naložbe v tovarno v San Luis Potosiju, kjer bodo od leta 2027 naprej izdelovali vozila z nove električne platforme Neue Klasse, svojo novo tovarno namerava v Mehiki postaviti tudi Tesla.

Kljub nacionalizaciji sodelovanja s tujimi partnerji naj ne bi izključevali, vendar bodo osnovni pogoj skupna podjetja, kjer bo imela mehiška stran večinsko last.