Mariborsko farmacevtsko podjetje, Marifarm, ki je preko Lekarn Maribor posredno v občinski lasti, po junijskem dogovoru z največjo banko upnico NKBM, posluje v skladu s sprejetim načrtom za letošnje leto, je za STA zatrdila direktorica Romana Fišer. Konkretnih številk o poslovanju ni izdala, saj jih doslej še niso obravnavali nadzorniki in banka.
V skladu s sklenjenim sporazumom z Novo Kreditno banko Maribor (NKBM) in potrjeno prvo fazo načrta prestrukturiranja zadolženost znižali za 40 odstotkov prvotne ter poravnali vse zapadle neplačane obveznosti do banke, zaposlenih in ostalih upnikov.
Kot je pojasnila Fišerjeva, so v skladu s sklenjenim sporazumom z Novo Kreditno banko Maribor (NKBM) in potrjeno prvo fazo načrta prestrukturiranja zadolženost znižali za 40 odstotkov prvotne ter poravnali vse zapadle neplačane obveznosti do banke, zaposlenih in ostalih upnikov.
Tekoče poravnavajo vse svoje obveznosti
“Tekoče poravnavamo vse svoje obveznosti do zaposlenih, obveznosti do dobaviteljev in servisiramo potrebna sredstva za nemoteno proizvodnjo, ki je v trendu rasti,” je za STA povedala direktorica podjetja. Ob tem je še dodala, da so število zaposlenih od začetka leta, ko je podjetje štelo okoli 115 ljudi, znižali za približno desetino. To so delno dosegli z nepodaljšanjem pogodb za določen čas, delno pa na račun odhodov zaposlenih.
Vodstvo družbe pripravlja strateški načrt razvoja družbe za obdobje od leta 2015 do leta 2019
Sicer pa je v Marifarmu trenutno v teku druga faza strateškega prestrukturiranja družbe na poslovnem, finančnem in notranjem področju poslovanja družbe. Vodstvo družbe pripravlja strateški načrt razvoja družbe za obdobje od leta 2015 do leta 2019.
Na tržnem področju se trudijo z zapolnitvijo obstoječih zmogljivosti s posli obstoječih kupcev in z novimi posli. “Razgovori s potencialnimi novimi poslovnimi oz. strateškimi parterji so v teku, a jih še ne moremo razkrivati,” je dejala Fišerjeva in ob tem povedala, da so v teku tudi aktivnosti za oddajo vloge za državno poroštvo, za katerega pričakujejo pozitivno rešitev.
V podjetju pa vzporedno teče tudi projekt optimiranja, racionaliziranja in reorganiziranja poslovanja, s katerim želijo doseči kakovostno izvedbo večjega obsega poslovanja, ki bo pravočasno in racionalno, vse to pa predvidoma z obstoječo delovno silo.
Marifarm je ob koncu lanskega leta beležil za več kot 40 milijonov evrov obveznosti, med katerimi je dobra polovica dolgoročnih. Preteklo leto je podjetje zaključilo s 6,7 milijona evrov čiste izgube. Zaradi nelikvidnosti se je lani nekajkrat znašel na robu stečaja, delavci so grozili s stavko, težave podjetja pa so ogrožale tudi obstoj Farmadenta in drugih hčerinskih družb Lekarn Maribor.