Simon Karakaš (UECB) je 28-letni Mariborčan, ki je brez dlake na jeziku spregovoril o kriptovalutah. Z njim smo se pogovarjali o kriptovalutah in o vsem kar je v povezavi z enim izmed največjih tehničnih fenomenov zadnjega desetletja, kot je kriptovaluto opisal sam. Pogovor je stekel o začetkih kriptovalut, o tem zakaj imajo negativni prizvok o tem na kakšen način priti do kriptovalut, njihove prednosti in še marsikaj zanimivega. Več si preberite v spodnjem intervjuju.

Kaj so kriptovalute?

»Zagotovo en največjih tehničnih fenomenov zadnjega desetletja.«

Zakaj?

»Ker ne samo, da so začrtale novo smer finančnim storitvam, ampak so prestavile novo obliko zapisa, ki se ji reče Blockchain. Le ta omogoča decentraliziranje aktivnosti.«

Po domače kaj to pomeni?

»Kriptovaluta je bila samo prvi logični korak. Decentralizirano prejemanje denarja je bilo nekaj, kar ljudje potrebujejo in si hkrati želijo. Prvi vtis, ki sem ga jaz dobil o kriptovalutah je bil, da je Bitcoin hudičeva valuta. Zakaj? Ker so ga povezovali z nakupi na »globokem spletu« oziroma tako imenovanem »deepweb-u« kjer so na zlogasni spletni strani »Silkroad« z bitcoinom plačevali za prepovedane storitve, droge, orožje… Bitcoin je bil sredstvo, ki je omogočal lažje udejstvovanje v takšnih scenah. Ob tem pozabljamo, da se večina prepovedanih poslov še vedno izvaja skozi uveljavljene in uradne plačilne sisteme in valute. To pomeni, da Bitcoin ni bil namenjen temu ampak je bil uporabljen le kot orodje.«

Še vedno se ustavljamo pri besedi kriptovaluta?

»Kriptovaluta je tehnologija, ki omogoča, da se denar na internetu obnaša kot gotovina.«

Največja prednost kriptovalute?

»Največja prednost zame je, kako hitro in poceni lahko premikam večje količine denarja po celem svetu.«

Kdaj ste se vi srečali s kriptovalutami?

»Srečal sem se ko je v Sloveniji odmevalo povzpetje Bitstamp-a med vodilne svetovne borze za menjavo kriptovalut. Takrat je bil čas, ko se je najbolj začelo govoriti pri nas o tem. Sam sem se srečal s tem zaradi potrebe po transferjih med različnimi državami. Delali smo internacionalno, kjer je bil vedno problem z bankami in transakcijami. To je bilo nekje leta 2012. Slišal sem sicer že prej za kriptovalute ampak ni vzbudilo nekega zanimanja pri meni.«

Kakšno je vaše razmerje s kriptovalutami danes? Na kakšen način ste sedaj vključeni v kriptovalute?

»Kriptovalute so v tem trenutku moja osnovna dejavnsot. Vse kar delam-o, temelji ne razvoju in implementaciji kriptovalut. Torej sistem v vsakdnejem življenju. Želimo tudi približati kriptovaluto ljudem.«

Kako približati kriptovaluto ljudem?

»Prvo kot prvo morajo ljudje razumeti, da ne rabijo razumeti celotnega delovanja kriptovalut oziroma tehničnega delovanja le teh. Poanta je v tem, da mi danes ne vemo točno kako elektrika dela pa stisneš stikalo in dela. 100 let nazaj je bilo to težko sprejeti, smo se pa danes navadli. Podobno je s kriptovalutami. So relativno poznan pojav, ampak se bojijo, da niso dovolj tehnično podkovane. Kar bi bilo res 5, 6 let nazaj ko so bile zadeve v zametkih. Danes pa se je tehnologija razvila naprej , do te mere, da so uporabniku bolj prijazne. Vsi smo se naučili spletno  bančništvo uporabljati in to je za nas vsakdanje. Tako bo čez čas s kriptovalutami. Na nek način pa je temu tako že danes. Dodal bi, da se ne pogovarjamo več o novi tehnologiji. Na primer Bitcoin je na sceni že skoraj 9 let.«

Kakšna pa je razlika med spletnim bančništvom in kriptovalutami?

»Glavna razlika med kriptovaluto in banko je, da za vsako transkacijo, ki jo jaz opravljam skozi bančni sistem, banka skrbi za veljavnost transkacij in ve kdo upravlja transkacijo, skrbi za legalnost… Na drugi strani pa je logika kriptovaluti ravno nasprotna. Vsakemu uporabniku je dodeljen eden ali več javnih ključev, ki vbistvu spravijo uporabnika in njegove aktivnsoti pod kodo. Oziroma skrijejo ga za kodo. To pomeni, da so vse moje aktivnsoti vidne vsem, ampak ne vedo da pripadajo meni osebno. Razen če se jaz odločim, da svojo identiteto objavim. Svojo identiteto lahko tehnično namreč razkrijem.«

Največ ljudi jih ne uporablja ravno zaradi straha, da kriptovalute niso varne. Kako bi komentirali to?  

»Ljudje se bojijo zgubiti denar. Na trgu obstaja ogromno poskusov posnemanja uspešnih kriptovalut kot je Bitcoin. Pri čemer so redki uspešni. Ljudje se bojijo, da jim bo nekdo vdrl v račun, druga skrb pa je da bodo zgubili denar.«

Je skrb odveč?

»Jaz pravim takole. Vsak mora poskrbeti za lastno varnost denarnice. Če greš na primer na pijačo tudi svoje denarnice ne puščaš na mizi. Tako mora biti tudi s kriptovalutami.«

Večkrat sva omenjala že Bitcoin. Bitcoin je po vaših besedah fenomen. Mu lahko kdo sledi?

»Sledilcev je kot sem omeni že prej ogromno. Ampak trenutno še ga nihče ni dohitel kaj šele presegel. Poglavitni razlog je ta, da je bil Bitcoin na začetku zanimiv predvsem iz tehnološkega vidika računalniškim navdušencem. Takrat ni bilo važno koliko je vreden, takrat so si ga prosto pošiljali, ker ni vreden nič. Danes pa…«

Za primerjavo, kaj pomeni če je nekdo vložil 8 let nazaj kak € v Bitcoin?

»Če bi nekdo denimo 8 let nazaj vložil 10€ bi bil danes miljonar. Mislim, da je to ena izmed najbolj profitabilnih zadev v zadnjem času.«

V koliko kriptovalutah si udeležen? Imaš tudi Bitcoin?

»V bistvu v vseh večjih. Tudi v nekaterih, ki šele prodirajo na trg. Jasno imam tudi osnovo, to je Bitcoin.«

Kako v Sloveniji napredujejo kriptovalute?

»Slovenija je po mojem ena izmed vodilnih držav na svetu kar se tiče kriptovalut. Že naš jezik je kriptojezik, ki ga razumemo samo mi (smeh). Začelo se je z Bitstampom. Mi smo predvsem močni v nekih razvojnih krogih. Od menjalnic, do lastnih kriptoprojektov, v izdelavi poskusov uveljavitve lastnih kriptovalut…«

Kaj recimo svetuješ nekomu, ki bi rad imel kriptovalut. Na kaj mora paziti?

»Danes zadeve niso takšne kot 8 let nazaj. Ljudje so se takrat morali sami pozanimati in težko je bilo karkoli najti. Danes so informacije prosto dostopne. Obstaja več poti, ki jih lahko nekdo ubere. Na primer kupiš eno izmed prvotnih kriptovalut. Hitro lahko ugotovimo katere so to. Druga možnost je, da si avanturist in investiraš v nekaj kar še ni uveljavljeno ima pa ogromen potencial za rast. To je bistveno bolj komplicirano. Ker je potrebno veliko bolj detajlno pozanimati o viziji in o strategiji. Kot tretja možnost pa je, da se še vedno lahko lotite t.i. »rudarjenja« kriptovalut. Tudi Bitcoina. Vendar zahteva veliko več tehničnega znanja. Je pa lahko bolj profitabilno. Sami presodite katero pot izbrati.«