Kadar kupujemo ali pa zgolj firbčno iščemo nepremičnino, je procedura kar utečena. Poiščemo oglase, večkrat pogledamo fotografije, skrbno preverimo ponudbo, kontaktiramo in se dogovorimo za ogled. Vse bolj pa se uveljavlja še vmesna, nova metoda. Video. In to z agentom v kadru. Ne, ni še virtualna resničnost. Ni pa več tako daleč.

»Da bi nekdo videl naš video in kupil nepremičnino samo zato? Tega še zaenkrat ne bi rekel,« nam je odgovoril Robert Slana iz nepremičninske agencije 24nep, »vsekakor pa se stranke vse pogosteje odločajo za oglede ravno zaradi video oglasov na socialnih omrežjih.« Nakup nepremičnine je še vedno zelo nabit s čustvi, zato prisegajo na osebni stik, toda vpliv video posnetkov je vse večji.

Začeli spontano sami, zdaj snema profesionalec

Praksa video oglasov, kjer nastopata agent in nepremičnina, pri nas sicer še ni tako pogosta. Kar pa ne pomeni, da je ni. Postopoma se prebijo in kmalu bo video oglasov najbrž vse več. »V naši agenciji inspiracijo in dobre prakse načeloma iščemo v tujini. Pri nas nepremičninsko posredovanje pridobiva nivo in skuša obenem ohranjati dokazano kvaliteto. Tudi mi skušamo dvigovati ugled nepremičninskega posredovanja tako, da nudimo kvalitetno izkušnjo. Ves čas se sprašujemo, kaj še lahko izboljšamo pri nagovarjanju strank.«

In tako so se v 24nep pred dobrim letom odločili tudi za video oglase, ki jih objavljajo na družabnih omrežjih. Ni šlo toliko za načrtno kot spontano izvedbo. »Najprej smo se namreč snemanja lotili sami z aparaturami, ki smo jih imeli ali potrebovali za začetek. Dobili smo lep odziv strank, zgodbo smo zato razvijali naprej in jo nadgrajevali do točke, ko imamo zdaj profesionalnega snemalca. Opažamo namreč, da je pri tovrstnem nagovarjanju strank ogromno potenciala.«

Ni tako statično

V 24nep so takoj opazili pozitiven odziv strank. Video, tako Slana, nudi podrobnejši in še bližji pogled kot same fotografije. »Kamera se namreč giba čez prostor, ni vse tako statično kakor na fotografijah. Ko stranke pogledajo tak video, se raje odločijo za obisk,« je ocenil, da je takšen način vse bolj privlačen.

»Nazadnje sem imel primer, ko je bilo nekaj ogledov nepremičnine v enem dnevu. Prišla je stranka in rekla – to je to. Pri čemer smo dotično nepremičnino oglaševali pol leta, ampak prav ta stranka je povedala, da ko je enkrat videla video, se je odločila, da preprosto mora priti na ogled. Video je tako vse bolj lahko tudi ključnega pomena.«

Agent bo skoraj igralec

Video oglasi tako spreminjajo tudi samo nepremičninsko posredovanje in način dela  nepremičninskih agentov. »Prav nedavno sem se pošalil, da posrednik ne bo več neka zgodba, ampak bo skoraj igralec, ker bo nastopal pred kamero.« Ni namreč dovolj zgolj sam video posnetek nepremičnine. Priporočljivi so nagovori agenta, saj to pripomore pri prepoznavnosti tako agenta, agencije kot nepremičnine.

Dobri dve minuti
In kakšna naj bo dolžina videa? »Dobri dve minuti je denimo prebavljivo. Posneto mora biti na nivoju, obenem pa začnemo z osebnim nagovorom. Dodajajo se audio komentarji, da nista v posnetku le glasba in slika. Izhajamo delno tudi iz tega, da smo ljudje postali nekoliko leni, neradi dolgo brskamo in beremo, video pa nam je nekako ‘serviran’. Zato so tako privlačni.«

In koliko morajo zdaj vaditi in posvečati pozornost tovrstnemu nastopanju? »Treniramo, snemamo se s telefonom, malo povadimo, dopolnjujejo in prilagajajo se teksti.« Dobro leto je od prvih posnetkov, približno pol leta pa, odkar tudi sami nastopajo. »Imamo sodelavca, ki je sicer tudi ‘coach’ in ima z javnim nastopanjem večletne izkušnje, tako da nas usmerja in vodi.«

Za zdaj še svetloba, ne maska

Na vprašanje, kakšna naj bosta garderoba in maska, da bo nepremičnina čim bolj mamljiva, pa se je Slana nasmejal. »Uf, zdaj se še vedno ubadamo s svetlobo. Seveda se moraš malo urediti, ampak do maske in obleke smo še daleč.«

Ni pa daleč takšna prihodnost, kjer bo video vse pogostejši pristop. »Nasploh moramo ugotoviti, kdo je potencialna stranka. Video pri tem zelo pomaga. Ko se postavimo v vlogo stranke, lahko ugotovoimo, s čim naj uspešno nagovarjamo. V videu gre ponavadi za gola dejstva, ki jih poudarimo skozi nagovor v želji po čim večjem odzivu. Iz tega izhajamo. Z energijo in nastopom se prikažemo stranki, kdo smo in kaj počnemo ter sporočimo, da smo profesionalci. Smo pa seveda tudi čustveni ljudje. Da hkrati vidijo, da nismo roboti.«

Vse gre na video

Slana iz izkušenj poudarja, da je pri nakupu nepremičnine vpletenih precej čustev. Sami zato še vedno prisegajo na osebni stik, sploh potem, ko je koronavirus zahteval tudi delo in oglede na daljavo. »Prisegamo na osebni stik, da se srečamo in si zaupamo. Ne moreš imeti čustev, če ne stopiš v prostor. Sam rad strankam povem, da če so nek prostor začutili, potem je to to. Video ponudi ogromno, ne dobiš pa pravega občutka za volumen prostora.«

In kako se odločijo, katero nepremičnino bodo posneli? »Filofozija je zelo preprosta. Pri nas gre vse na video! To je naš standard in od njega ne odstopamo. Pripraviti moramo primerno predstavitev na pravi način. Če je v osnovi nepremičnina neprivlačna, potem raje zavrnemo in odstopimo od ponudbe.«