Skupina Impol iz Slovenske Bistrice je v svoji šibeniški tovarni TLM zagnala novo proizvodno linijo za avtomobilsko industrijo, prejeli pa so tudi certifikat EN 9100, ki potrjuje skladnost s standardom za poslovanje v letalski industriji. Slovesne otvoritve so se udeležil gospodarski minister Zdravko Počivalšek, državni sekretar hrvaškega ministrstva za gospodarstvo Mario Antonić, slovenska veleposlanica na Hrvaškem Smiljana Knez in župan Slovenske Bistrice Ivan Žagar.
Zdravko Počivalšek, minister za gospodarstvo: »Hrvaška je država, v katero slovensko gospodarstvo največ vlaga.«
Kmalu redna proizvodnja prvih izdelkov
»Naložba v kombinirano razrezno linijo Salico je vredna 6,5 milijona evrov, omogočila pa nam bo širitev proizvodnega programa hladne valjarne ter proizvodnjo širšega spektra novih izdelkov, ki bodo namenjeni industrijskim kupcem in specializiranim trgom v avtomobilski in letalski industriji,« je sporočila Nina Potočnik iz Impolove službe za odnose z javnostmi. Gradbena dela so so se pričela avgusta lani, montaža pa je potekala od novembra. Aprila so začeli s poskusno proizvodnjo, kmalu pa bo stekla tudi redna proizvodnja prvih izdelkov. Nova linija bo omogočala obdelavo aluminijskih izdelkov od 0,5 do šest milimetrov debeline in maksimalno širino 1600 milimetrov. Najvišja hitrost proizvodnje je 200 metrov na minuto, kar je po besedah vodje projekta Damirja Muhedinovića vsaj šestkrat hitreje kot doslej.
Andrej Kolmanič, glavni izvršni direktor Impola: »Tovarna gre v smer končnih kupcev, pri katerih je potrošnja aluminija največja in kjer so kakovostne zahteve največje.«
Tovarna gre v smer končnih kupcev
Glavni izvršni direktor Impola Andrej Kolmanič je povedal, da bi brez tovrstne naložbe težko prišli do končnih proizvajalcev oziroma potrošnikov teh materialov v avtomobilski in letalski industriji. »Naša tukajšnja tovarna gre v smer končnih kupcev, pri katerih je potrošnja aluminija največja in kjer so kakovostne zahteve največje,« je ob odprtju dodal Kolmanič. Direktorica šibeniškega podjetja Marijana Lažeta pa je poudarila, da so minila tri leta od začetka nove zgodbe v podjetju, ko so zaposlili prvih 206 delavcev. »Tačas TLM zaposluje 425 ljudi, ki mesečno proizvedejo okoli 9000 ton aluminijevih izdelkov. Do leta 2025 želimo proizvodnjo podvojiti na 200.000 ton letno,« je dodala Lažeta. Skupina Impol je v Šibeniku, še pravi Lažeta, doslej vložila že več kot sto milijonov evrov, a kljub temu napovedujejo nova vlaganja, med katerimi je v teku projekt širjenja zmogljivosti za proizvodnjo folij in tankih trakov. Naslednji korak bodo po njenih besedah najbolj iskane zlitine v avtomobilski industriji, za katero naj bi novo livarsko linijo zagnali v začetku leta 2021.
Marijana Lažeta, direktorica šibeniškega podjetja: » Naslednji korak bodo najbolj iskane zlitine v avtomobilski industriji, za katero naj bi novo livarsko linijo zagnali v začetku leta 2021.«
Sodelovanje med državama je odlično
Državni sekretar hrvaškega gospodarskega ministrstva je dejal, da je prav ta naložba in oživitev podjetja TLM dokaz, da posel ne pozna meja, kar je potrdil Počivalšek, saj je: »Gospodarsko sodelovanje med državama odlično. Naša trgovinska menjava je lani znašala 5,5 milijarde evrov, k temu pa bo v prihodnje prispevalo tudi sodelovanje Impola in TLM. To je prava pot, s katero se lahko naši državi izkažeta na področju gospodarstva v EU in širše v svetu.« Skupina Impol, je še poudaril, je eden od ključnih nosilcev gospodarskega razvoja Slovenije, saj je Hrvaška država, v katero slovensko gospodarstvo največ vlaga. »Gre za 5. največjega izvoznika, ki preko 90 odstotkov prodaje doseže na tujih trgih. Svojo konkurenčnost nenehno krepi preko iskanja novih priložnosti in novih trgov, širitve prodajnih programov ter nenazadnje, preko nenehnega vlaganja v raziskave, razvoj in inovacije,« je sklenil minister.