Na Hrvaškem bo kmalu začela delovati aplikacija Kretanje cijena (Gibanje cen), prek katere bo mogoče preverjati cene izdelkov pri vseh večjih trgovskih verigah, je danes sporočil svetovalec ministra za gospodarstvo Jurica Lovrinčević. Cene za 80 vrst izdelkov, ki jih ponujajo v svojih trgovinah, so doslej posredovali Konzum, Tommy in KTC.

Naj dostavijo cene za okoli 300 izdelkov v 80 najbolj prodajanih kategorijah, je ministrstvo za gospodarstvo minuli mesec pozvalo deset trgovskih verig na Hrvaškem, ki skupaj predstavljajo 83 odstotkov maloprodajne trgovine na Hrvaškem.

Lidl, Kaufland, Plodine, Spar, Studenac, NTL in Mlin cen še vedno niso dostavili. Sporočili so, da so pri uresničitvi vladnega mehanizma za spremljanje cen pripravljeni sodelovati, ko ga bo ministrstvo podrobno uskladilo s trgovci in ga javno objavilo.

“Veste, kateri so trgovci z belega seznama. To so naši partnerji KTC, Konzum in Tommy. Prosili in vabili smo tudi ostale, da se pridružijo, a se niso. Zakaj, vprašajte njih,” je danes na novinarski konferenci povedal Lovrinčević.

“Če so nam jih lahko dostavili ti trije, zakaj jih ne bi tudi drugi. Menim, da niso transparentni. Naj kupci razmislijo, zakaj je tako,” je dodal.

Visoke cene hrane

Ocenil je, da ni normalno, da je hrana na Hrvaškem za en odstotek dražja od evropskega povprečja, medtem ko je bila pred dvema letoma tri odstotke pod povprečjem.

Ministrstvo bo cene izdelkov pri trgovcih, ki se na poziv niso odzvali, popisovalo samo. “Verjetno bomo najeli zunanjega izvajalca. Mi imamo kot ministrstvo premalo ljudi, a bomo našli način,” je dejal Lovrinčević.

Aplikacija za spremljanje cen je trenutno v testni fazi in bo po njegovih napovedih na voljo “zelo kmalu”. Z njo želijo preprečiti neupravičeno rast cen, njen razvoj pa je stal manj kot 26.000 evrov.

Kupec bo prek aplikacije lahko videl, ali se je izdelek podražil oz. ali je v akciji, ter primerjal ponudbo med posameznimi trgovci. Ministrstvo namerava cene posodabljati vsaka dva tedna.