Predsednik UO Združenja za informatiko in telekomunikacije Igor Zorko je opozoril, da se Slovenija na področju digitalizacije sooča z različnimi izzivi, a hkrati dodal, da uspešno spreminja pristop pri digitalizaciji družbe, poslovnega okolja in javne uprave. Nenad Šutanovac, direktor Združenja za informatiko in telekomunikacije pri GZS, je izpostavil pomembnost digitalne transformacije, ki jo je pandemija covida-19 občutno pospešila.

Mark Boris Andrijanič, minister za digitalno preobrazbo, je spomnil, da so v okviru Strateškega sveta za digitalizacijo pripravili program za uvrstitev Slovenije med pet digitalno najnaprednejših držav EU. Hkrati je še dodal, da bodo čez nekaj mesecev začeli z izvajanjem programa za učenje digitalnih veščin za premostitev digitalnega razkoraka med starejšimi in drugimi ranljivimi skupinami.

V Sloveniji se že izvajajo primeri dobrih praks

Zametke pametnega mesta sta predstavila Staš Kalan iz Telekoma Slovenije in Dominik Gruškovnjak iz Občine Tržič, kjer so vzpostavili pametno parkirišče s podatkovnim vpogledom o dogajanju na parkirišču, vključno z odstotkom zasedenosti in časovno zasedenost posameznih parkirišč. Na podlagi senzorja pride do komunikacije z jezerom podatkov, pri čemer igra pomembno vlogo omrežje 5G.

Klemen Šalamon iz Generalija je opozoril, da so za zagotavljanje konkurenčnosti na trgu pomembne rešitve v smeri odprtokodnih sistemov ter integracijskih vmesnikov. Matjaž Zupančič iz podjetja PLAMTEX INT, ki proizvaja termoplastične elemente za avtomobilsko industrijo, je poudaril pomembnost sodelovanja z raziskovalnimi inštituti. Zaradi pomanjkanja kadra in ustreznega znanja za izvedbo učinkovite rešitve so se povezali z Institutom Jožef Stefan.

Udeleženci konference so se strinjali, da je za stabilno in rastoče gospodarstvo digitalna preobrazba ključna.  Slovenija ima tako ob sodelovanju ključnih deležnikov priložnost, da postane ena od zmagovalk digitalnega prehoda v regiji.