Delavci v mariborskem komunalnem podjetju Nigrad so vse bolj zaskrbljeni nad stanjem v podjetju, ki je lansko leto zaključilo z čisto izgubo v višini dobrega milijona evrov. Nerazumljivo menjavanje članov nadzornega sveta s strani občine, hitro menjavanje direktorjev in pritiski ter odpuščanja tistih zaposlenih, ki so opozarjali na nepravilnosti pri vodenju podjetja, so tako le vrh ledene gore.

“Zaposleni si končno želimo stabilno vodstvo s polnimi poobastili in normalno komunikacijo. Dovolj je bilo igračkanj z Nigradom s strani večinskega lastnika – mariborske občine. Borimo se za podjetje, ki obstaja že 160 let in nikakor ne gre za solo akcije, temveč podporo večine delavcev. Gre za krizo vodenja in upravljanja za katero je kriva mariborska občina” je izpostavil nekdanji direktor Srečko Hvauc.

Zaposleni tako zahtevajo podroben pregled poslovanja in v kolikor večinski lastnik – občina tega ne bo zagotovil, bodo po besedah Hvauca to speljali zaposleni sami. “Razpolagamo z dovolj dokumentacije, ki je za to potrebna, nekateri zaposleni pa podpirajo tudi radikalne ukrepe.”

Lansko izgubo pokrili iz starih rezerv

Družba Nigrad je poslovno leto 2016 zaključila s čisto izgubo v višini dobrega milijona evrov, ki jo je pokrila iz nerazdeljenega dobička iz preteklih let in drugih rezerv. Poslovanje podjetja se je v zadnjih treh letih iz leta v leto slabšalo, kljub temu, da je Nigrad poslovi leto 2014 in 2015 zaključil pozitivno.

“Tudi bonitetna ocena podjetja je za leto 2016 padla iz bonitetne ocene SB 5 na boniteto oceno SB 7, kar jih uvršča med podjetja, ki odražajo dejavnike tveganja, da družba lahko hitro zaide v težave. Znižanje bonitetne ocene pomeni tudi težje pridobivanje del na trgu,” je opozorila finančnica Ljuba Fekonja.

Župan pričakuje ponovitev razpisa

Mariborski župan je danes v pismu javnosti pojasnil razloge, zaradi katerih ni podprl kandidature Marka Plečka za direktorja družbe Nigrad. Od nadzornega sveta Nigrada pa pričakuje, da bo v najkrajšem možnem času ponovil razpis za direktorja.

Opozoril je tudi, da mora Nigrad izboljšati izvajanje koncesijske pogodbe, saj je na njegovo delo veliko pripomb, tudi občanov, in pričakuje se boljša organizacija del, saj res ni argumenta, da podjetje ne razpolaga z dovolj zaposlenimi ali opreme. Na drugi strani so v Nigradu opozorili, da je prav občina kriva za nastalo situacijo, saj dobi podjetje na razpolago manj kot polovico sredstev, ki so določena v koncesijski pogodbi.

“Izguba je posledica slabega vodstva in upravljanja ekipe, ki jo je nastavila občinska oblast brez razpisa,” še opozarjajo v Nigradu.