Plinarna Maribor je družba s 150-letno tradicijo. Leto 1869 velja za najpomembnejši časovni mejnik, saj predstavlja začetek obstoja, razvoja in uspehov. Plinarna (nekoč poznana kot mariborska plinarna) je bila zgrajena na lokaciji Plinarniške ulice v Mariboru, kjer je sedež še danes. Njihovo neprekinjeno delovanje na slovenskem energetskem trgu je vseskozi tesno prepleteno z življenjem mesta Maribor, z mestom so rasli in se razvijali ter postali del njegove zgodovine. Danes je Plinarna Maribor tržno naravnano podjetje, ki črpa moč za svoje uspehe tudi iz bogate dediščine ter ob zavedanju lastne preteklosti krepi svoj ugled in identiteto.

Katere dejavnosti izvaja Plinarna Maribor?

Osrednja dejavnost Plinarne Maribor je prodaja in distribucija zemeljskega plina na območju severovzhodne Slovenije. Smo koncesionar s podeljenimi koncesijami za izvajanje izbirne gospodarske javne službe Operaterja distribucijskega sistema zemeljskega plina v osmih občinah, kjer oskrbujemo preko 20.000 odjemalcev zemeljskega plina.

V okviru Skupine Istrabenz plini smo nosilec programa »zemeljski plin« ter smo skupaj z družbo Istrabenz plini tretji največji distributer zemeljskega plina z 12-imi koncesijami in več kot 400 km distribucijskega omrežja v upravljanju, v Sloveniji.

Druge naše dejavnosti so prodaja utekočinjenega naftnega plina v jeklenkah in plinohramih, prodaja tehničnih plinov in toplote/energije. Nudimo celovite energetske rešitve s strokovnim svetovanjem, načrtovanjem in izvedbo celotnega plinskega sistema, tako za poslovne subjekte kot tudi gospodinjske odjemalce.
Leta 2009 smo skupaj z Istrabenz plini na slovenskem trgu uvedli novo blagovno znamko, lastniško jeklenko Plindom, ki zaradi svojih izboljšanih lastnosti predstavlja kakovostni preskok v tem segmentu poslovanja. Z jeklenko Plindom, v okviru Skupine Istrabenz plini, oskrbujemo več kot 250.000 gospodinjstev v Sloveniji in jim nudimo tudi dostavo jeklenk na dom.

Koliko km plinovodnega omrežja imamo v Mariboru?

V Mestni občini Maribor imamo v upravljanju dobrih 300 km plinovodnega omrežja in z zemeljskim plinom oskrbujemo več kot 19.000 odjemalcev.

Kakšni so poslovni načrti Plinarne Maribor?

Naši poslovni načrti so skladni s poslovnimi načrti Skupine Istrabenz plini, kateri pripadamo. Tako pri prodaji utekočinjenega naftnega plina kot tudi zemeljskega plina v Sloveniji, načrtujemo ohranitev položaja tržnega vodje, s poudarkom na ponudbi celovitih plinskih in drugih energetskih rešitev ter uvedbi sodobne tehnologije učinkovite rabe energije. Med strateške cilje ne nazadnje sodi tudi skrb za poslovno odličnost, kakovost poslovanja, zadovoljstvo kupcev in zaposlenih.

Ali je slovenski energetski sistem dobro povezan med seboj? Na kakšen način vpliva na vaše poslovanje država (uporaba obnovljivih virov energije)?

Na področju trženja zemeljskega plina se nadaljujejo trendi iz preteklih let, ki so bili vzpostavljeni z vstopom novih ponudnikov na trg (elektro podjetja). Posledično so se aktivnosti, ki smo jih pred tem zasledovali le na področju dobave električne energije, prenesle tudi na področje dobave zemeljskega plina. Akcijske ponudbe in novi paketni produkti so postali realnost. Tem tržnim razmeram smo se prilagodili tudi sami in svojim odjemalcem ponudili več tovrstnih produktov.

Za poslovanje Plinarne Maribor pa je vsekakor potrebno izpostaviti, da je pretežni del našega prodajnega asortimana v veliki odvisnosti od zunanjih vplivov oziroma je temperaturno odvisen.

Poleg te odvisnosti, na obseg našega poslovanja dodatno vplivajo tudi aktivnosti in spodbude k uporabi obnovljivih virov in učinkovite rabe energije s strani države.

S ciljem ostati neodvisni dobavitelj zemeljskega plina na trgu v Sloveniji, smo že v letu 2018 ustanovili in pričeli z delovanjem svoje bilančne skupine, kar nam omogoča samostojnost delovanja na tem segmentu in predvsem možnost za nadaljnji razvoj.

Kaj najbolj pogrešate pri delovanju v slovenskem energetskem prostoru?

Osebno pogrešam večjo intenziteto povezovanja med akterji energetskega trga na nacionalni ravni.

Katera je vaša konkurenčna prednost?

Konkurenčno prednost gradimo na 150-letni tradiciji in družbeno odgovorni povezanosti z lokalnim okoljem, v katerem delujemo.

Naša prednost je prav gotovo tudi zagotavljanje 24-urne dežurne službe svojim odjemalcem plina ter celovita, učinkovita in zanesljiva dobava ter uporaba plinov in energije. Hkrati si, ob upoštevanju spreminjajočega se energetskega ekosistema, ves čas prizadevamo, da odjemalcem ponudimo svoje strokovno znanje.
Prednost Plinarne Maribor so tudi dobri poslovni rezultati, jasna strategija in finančna trdnost, ki nas že leta uvršča med 1,5 % najbolj uspešnih, poštenih, zanesljivih podjetij v Sloveniji. V letu 2020 smo, po mednarodno priznanih kriterijih poslovno analitične hiše Bisnode, prejeli Platinasto bonitetno odličnost.

Kako je z odjemalci zemeljskega plina – število upada ali raste? Kakšna je cena zemeljskega plina v primerjavi z ostalimi viri energije? Zakaj se zanj odločiti?

Število odjemalcev zemeljskega plina v zadnjem obdobju raste. Vzrok je predvsem v večji osveščenosti odjemalcev, da je zemeljski plin energetsko učinkovit in okoljsko ustrezen ter nenazadnje tudi cenovno konkurenčen energent, ki zagotavlja dolgoročne prihranke.

K dobri promociji zemeljskega plina kot energenta prihodnosti, prednostih njegove uporabe ter komuniciranju tehnoloških novosti s postopnim prehodom na uporabo obnovljivih plinov, prav gotovo veliko pripomore vsesplošna kampanja Gospodarskega interesnega združenja za distribucijo zemeljskega plina.

Kako velika družba ste in koliko ljudi zaposlujete?

Od leta 2008 smo v 100 % lastništvu družbe Istrabenz plini, ki s Plinarno Maribor in tremi odvisnimi družbami v tujini tvori Skupino Istrabenz plini z 295-imi zaposlenimi. Plinarna Maribor zaposluje 81 ljudi, oskrbuje preko 25.000 kupcev in na leto ustvari več kot 36 milijonov evrov prihodkov.

Na kaj ste najbolj ponosni in kakšna je vizija za prihodnost?

Prav gotovo sem najbolj ponosen na svojo vlogo vodenja ekipe Plinarne Maribor, njenih dosedanjih uspehov, povezanosti in pripadnosti, prizadevnega dela in sledenju začrtanim skupnim ciljem.

Vizija Plinarne Maribor je skladna z vizijo Skupine Istrabenz plini, kar pomeni, da želimo postati pomemben regijski ponudnik celovitih plinskih in energetskih rešitev. Dejavno si prizadevamo, da bi uporaba plinov in energije
postala vir napredka in trajnostnega razvoja, dostop do nje bolj varen in poraba bolj učinkovita.
Naša vizija je torej ostati dinamična, prilagodljiva in h kupcu usmerjena energetska družba ter dober partner zasebnemu, javnemu in industrijskemu sektorju.

Boštjan Vrhovšek se je rodil v Mariboru, kjer je zaključil Srednjo elektrotehnično in računalniško šolo.
Študiral je na Ekonomsko-poslovni fakulteti Maribor, kjer je v letu 2001 diplomiral iz smeri Zunanja trgovina in v letu 2020 pridobil naziv magistra poslovnih in ekonomskih ved. Večji del svoje delovne aktivnosti, do prihoda v Plinarno Maribor, je bil zaposlen v družbi OMV Slovenija kot vodja ključnih kupcev.
Zadnjih 10 let je Boštjan Vrhovšek zaposlen v Plinarni Maribor, sprva na delovnih mestih vodje prodaje utekočinjenega naftnega plina in tehničnih plinov ter vodje komercialnega sektorja, od januarja 2019 pa vodi Plinarno Maribor kot direktor družbe.
Pri svojem delu posveča pozornost tudi humanitarnem delovanju in dobrodelnosti – je član Rotary kluba Maribor Grad, kateremu je predsedoval v letih 2018 in 2019, od 2020 in danes pa zaseda mesto asistenta guvernerja Distrikta 1912.