13. januarja je bil objavljen nov znesek minimalne plače, ki od 1. januarja 2023 naprej znaša 1.203,36 EUR bruto oziroma 878,48 EUR neto, kar pomeni 12% dvig. Ob tem se številni delavci sprašujejo, zakaj jim delodajalec ob dvigu minimalne plače ni dal v podpis aneksa k pogodbi o zaposlitvi. Kot nam je razložila Tadeja Krošel, univ. dipl. prav, svetovalka ZSSS na pravnem področju, podpis aneksa tudi, če delavec prejema minimalno plačo, ni nujen.

Podpis aneksa ni nujen, saj so lahko osnovne plače nižje od zakonsko določene minimalne plače

Podpis aneksa ni nujen v primeru, da delodajalec delavcu ne bo hkrati dvignil njegove osnovne plače. Po veljavni zakonodaji so lahko namreč osnovne plače nižje od zakonsko določene minimalne plače. V takem primeru bo delodajalec delavcu moral izplačevati dodatek do minimalne plače, saj je pravica do minimalne plače določena v Zakonu o minimalni plači in ima neposredni učinek.

Delodajalec mora delavcu izplačevati dodatek do minimalne plače, čeprav mu ni dvignil njegove osnovne plače. Potem podpis aneksa ni potreben.

V primeru, da delodajalec delavcu za delo za polni delovni za opravljeno delo ne bi izplačal plačila najmanj v višini minimalne plače, lahko delavec od delodajalca zahteva plačilo dolgovanih zneskov, o nepravilnostih obvesti Inšpektorat za delo ter svoje zahtevke uveljavlja sodno. Kadar je delavec član sindikata pod okriljem ZSSS, slednje zanj brezplačno ureja sindikat, so nas obvestili na omenjenem združenju.

Kdaj pa je aneks k pogodbi o zaposlitvi obvezen?

Če bo delodajalec delavcu zvišal znesek osnovne plače (denimo na višino minimalne plače), mora delavcu v podpis ponuditi aneks k pogodbi o zaposlitvi. Določilo o znesku osnovne plače delavca v evrih, ki mu pripada za opravljanje dela po pogodbi o zaposlitvi, je v skladu z določilom 8. alineje 1. odstavka 31. člena Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) obvezna sestavina pogodbe o zaposlitve, v primeru spremembe katere zadostuje sklenitev aneksa k pogodbi o zaposlitvi (49. člen ZDR-1), je opozorila svetovalka ZSSS na pravnem področju.

Če vam je delodajalec zvišal znesek osnovne plače, vam mora v podpis ponuditi aneks k pogodbi o zaposlitvi.

Kaj pa delavci, ki v krizi in inflaciji prejemajo (pre)nizke plače?

V ZSSS in njenih območnih organizacijah prav tako opozarjajo na dejstvo, da je minimalna plač zgolj en del plač in da je potrebno na ravni posamičnega delodajalca ter na ravni posamezne dejavnosti odpraviti uravnilovko in nizke plače, ki jih prejemajo delavci, zato so v teku številni postopki pogajanj za dvig osnovnih plač in vzpostavitev ustreznih plačnih sorazmerij.

Glede draginje se namreč številni delavci soočajo s plačami, ki ne pokrivajo več stroškov za osnovne potrebe.