V sredo, 8. marca, bo ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek v Gornji Radgoni slavnostno odprla letošnji sejem Megra. 32. mednarodni sejem gradbeništva, energetike, komunale, obrti in trajnostnih tehnologij bo na sejmišču Pomurskega seja potekal do 11. marca, predstavil pa bo najnovejše možnosti za sodobne, zelene novogradnje, za obnovo stavb in urejanje okolice. Pospeševal bo izrabo obnovljivih virov energije in energetsko varčevanje, gradil in posodabljal infrastrukturo, poslovne objekte in domove. Investitorjem bo ponudil mojstrske izdelke in storitve, izvajalce pa opremil z vrhunsko mehanizacijo, orodji, opremo in znanjem. Mlade bo opozoril na pomen gradbeništva in obrti ter jim ponudil ciljno izobraževanje in zaposlitev.
Veleposlaništvo Ukrajine bo predstavilo načrt za obnovo države
Letošnja Megra bo večja kot lani; na 9.500 kvadratnih metrih razstavnega prostora se bo v treh halah in zunanjem razstavnem prostoru predstavljajo 185 razstavljavcev iz 12 držav. Boris Erjavec, izvršni direktor sejma, je spomnil, da gradbeni sejem v Gornji Radgoni organizirajo že od leta 1981. Poudaril je, da je gradbeništvo, ki je v tem času v veliki konjunkturi, gonilni motor gospodarstva. “Hkrati z veliko konjunkturo se gradbeništvo spopada s težavami, zlasti na področju kadrov. Zato smo letošnja težišča sejma oblikovali v cestni in železniški infrastrukturi, obnovljivih virih energije, energetski sanaciji stavb, obrtniških delih, sodobni gradbeni in komunalni mehanizaciji, problematiki pridobivanja kadrov in trajnostni gradnji.”
Sejem bo potekal pod sloganom Gradimo z naravo, dodali pa so mu prej samostojni sejem Green. Na Megri bo med drugim sodeloval razstavljalec iz Kazahstana, ki bo predstavil stenski zaključni material za fasade in notranje prostore, Veleposlaništvo Ukrajine pa bo predstavilo načrt za obnovo Ukrajine ter platformo Nazovni, v katero se lahko vključijo tudi slovenska podjetja in posamezniki. “V četrtek, 9. marca, bo na to temo v okviru dogodka MEET4BUSINESS posebna priložnost za podjetja, da vzpostavijo stike, ne le z Ukrajino temveč tudi s Kazahstanom.”
Na ogled bo 3D tiskalnik, s katerim je mogoče natisniti hišo iz betona
Natalija Dvoršak, projektna vodja sejma, je poudarila, da se bodo na Megri pod okriljem Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala predstavili najpomembnejši slovenski ponudniki gradbenih del in materialov ter območne obrtno-podjetniške zbornice. “Razstavljavci bodo ponujali najnovejšo opremo in materiale, poudarki pa bodo na nizkoenergijski trajnostni gradnji in energetski sanaciji stavb. Med drugim bodo predstavili planiranje in projektiranje, naravno gradnjo, čistine naprave, greznice, zbiralnike deževnice, nizke gradnje, montažne hiše, …vodovodne in elektroinštalacije, oprema za ogrevanje in hlajenje, stavbno pohištvo, talne in stenske obloge, gradbeni odri, stroji za gradbeništvo, oprema za vrst in prikolico, transportna sredstva, … “ Na sejmu bo izmenjavalnica oblačil, ogledati si bo mogoče 3D tiskalnik, s katerim je mogoče natisniti hišo iz betona. Gostili bodo, v četrtek in petek, mednarodno tekmovanje mladih slikopleskarjev.
Ne bo manjkalo strokovnih srečanj in spremljajočega programa
Sandra Sedmak, vodja komerciale, je dodala, da bo na sejmu potekalo tudi tekmovanje v gradnji mostov iz špagetov in tekmovanja na protipotresni mizi. Sejem pa bo spremljal bogat strokovni in spremljajoči program: “Ker otvoritev sejma sovpada z 8. marcem, bo otvoritveni dogodek okrogla miza Ženske v gradbeništvu, na katerem bodo udeleženke predstavile svoje karierne poti in dosežke v “moškem” svetu ter usklajevanje kariere in družine. Sledila bo uradna otvoritev, nato pa podelitev okoljskih certifikatov Znak kakovosti v graditeljstvu in podelitev priznanj za inovativne rešitve na področju krožnega gospodarstva.” V četrtek, 9. marca, bo strokovni posvet o ustrezni infrastrukturi kot pogoju za večjo prometno varnost, prav tako strokovno predavanje na temo Prostor – projekt – objekt, namenjeno zlasti občinam, RRA Podravje – Maribor pa organizira mednarodno poslovno srečanje s poudarki na trajnostni gradnji, energetski prenovi stavb in obnovljivih virih energije.
Petek, 10. marec, bo namenjen izobraževanju v gradbeništvu. Predstavljeni bodo izobraževalni programi v gradbeništvu, deficitarni poklici kleparja, tesarja, krovca, zidarja in keramičarja. Na ta dan bosta tudi strokovni posvet Okoljski vidiki gradiv, ki ga organizira Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, in delavnica LIFE IP CARE4CLIMATER SLO kazalniki trajnostne gradnje po EU Level(s).
Zadnji dan sejma, sobota, 11. marca, bo v znamenju obrtnih dejavnosti. Obiskovalcem se bodo predstavili obrtniki, prisluhnili bodo lahko predavanju o skritih nevarnostih sodobnih bivalnih prostorov. Na to temo bodo na voljo brezplačna svetovanja. Vse dni sejma bodo svetovalci mreže ENSVET obiskovalcem nudili brezplačne strokovne nasvete s področja obnovljivih virov in učinkoviti rabi energije ter informacije o pridobitvi nepovratnih sredstev ter kreditov Eko sklada. Obiskovalcem bodo o celoviti prenovi stavb, trajnostnem ogrevanju, hlajenju, … svetovali tudi v Gradbenem inštitutu, na voljo bodo še arhitekturna svetovanja.
Sejem bo odprt od srede, 8. marca, do sobote, 11. marca, od 9.00 do 17.00 ure. Cena enodnevne vstopnice bo znašala 5 evrov, za upokojence in starejše od 60 let, učence, dijake in študente ter skupine bo znižana. Otroci do 6 let in invalidi na vozičkih ne bodo imeli vstopnine, parkiranje za vse obiskovalce pa bo brezplačno.