Po posnetkih iz ukrajinske Buče, ki so danes zaokrožili po spletu, Ukrajince zelo skrbi, kaj se dogaja v Mariupolju in drugih (delno) okupiranih mestih v Ukrajini. Ukrajinci se namreč še vedno borijo v Mariopulju, toda vsaj v del mesta bi že naj prodrli Rusi. Po grozljivih scenah so prepričani, da se podobno dogaja tudi tam in zaradi tega Rusi ne pustijo, da bi mesto dosegli humanitarni konvoji.
Zelenski oster do Rusov in Nata
“Če so fotografije iz osvobojene Buče, kjer je živelo le 42.000 ljudi, groza in šok, kakšen pekel nas čaka v Mariupulju?“, “Po ogledu Buče mi je grozno, da si sploh predstavljam, kaj bomo videli v Mariupulju,” in podobne skrbi Ukrajinci delijo po družbenih omrežjih. Prepričani so, da po pretresljivih posnetkih vedo pravi razlog, zakaj Rusi ne dovolijo, da bi humanitarni konvoji prišli v Mariupol.
Zelenski je medtem naslovil ruske mame, češ kakšne sinove so vzgojile. Označil jih je za morilce, tatove in mesarje. Oster je bil tudi do Nata, češ da je imelo zavezništvo možnost preprečiti rusko invazijo pred 14 leti. “Zdaj je prišla Rusija,” je zaključil.
Rusija zanika poboje civilistov
Rusko obrambno ministrstvo je danes zatrdilo, da ruske sile niso ubile civilistov v kraju Buča nedaleč od ukrajinske prestolnice. Kot je zatrdilo, v času, ko je bila Buča pod rusko zasedbo, niti en lokalni prebivalec ni bil žrtev kakršnihkoli nasilnih dejanj. Dodali so še, da je ruska vojska tamkajšnjim prebivalcem dostavila 452 ton pomoči.
Kot je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še zatrdilo ministrstvo, so imeli vsi prebivalci “možnost, da svobodno zapustijo naselje v smeri severa”, saj so predmestja Kijeva južno od Buče takrat neprestano obstreljevale ukrajinske sile.
Pretresljive fotografije in video posnetke trupel, ki prekrivajo ulice Buče, so v Moskvi označili kot provokacijo in “še eno produkcijo režima v Kijevu za zahodne medije”.
Ministrstvo je obenem poudarilo, da so ruske sile Bučo zapustile že v sredo, 30. marca, dan potem, ko je Moskva napovedala bistven umik svojih sil z območja Kijeva in Černigiva v Ukrajini. Omenjeni posnetki so nato v javnost prišli šele v soboto, so opozorili.
Državi za neuspeh pri konvojih sicer še vedno krivita druga drugo
Ukrajina skuša danes skupaj z Rdečim križem znova evakuirati civiliste iz obleganega Mariupolja. Tja danes s pomočjo prihaja vodja grške diplomacije, medtem ko naj bi bil v mestu ubit znan litovski režiser. Po Odesi so ruske sile danes raketirale še pristaniško mesto Mikolajiv, medtem ko naj bi Ukrajinci znova napadli ruski Belgorod.
Kot je na družbenem omrežju Telegram danes sporočila podpredsednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk, se skuša Mariupolju približati več avtobusov, ki jih spremljajo predstavniki Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC). Da se operacija reševanja civilistov danes nadaljuje, so potrdili tudi iz ICRC.
V mestu naj bi bilo v katastrofalnih razmerah še vedno ujetih okoli 100.000 ljudi, do katerih so se Ukrajinci in ICRC v minulih dneh že nekajkrat skušali prebiti, a neuspešno.
V soboto po navedbah Moskve konvoj ni prispel niti do mesta Berdjansk, kjer naj bi imel postanek na poti v Mariupolj. Ruska stran Ukrajincem in Rdečemu križu očita zelo slabo organizacijo konvojev.
Rusi Mariupolj še vedno napadajo
Rusko obrambno ministrstvo pa je davi sporočilo, da si bo prizadevalo za evakuacijo tujcev iz Mariupolja, za kar je ruskega predsednika Vladimirja Putina zaprosil turški voditelj Recep Tayyip Erdogan. Kot so zatrdili v Moskvi, so pripravljeni na vse načine pomagati pri evakuaciji tujih državljanov, ki da jih v mestu še naprej “kot talce zadržujejo ukrajinski nacionalistični bataljoni“.
Iz Mariupolja sicer danes poročajo o novih ruskih napadih, v katerih je bil med drugim ubit priznani litovski režiser Mantas Kvedaravicius, avtor znanega dokumentarca Mariupolis iz leta 2016. Zunanje ministrstvo v Vilniusu je novico pospremilo z izjavo, da je “šokirano” ter da je režiser v Mariupolju dokumentiral ruska vojna grozodejstva.
Napadi danes odjenjajo predvsem na jugu
Danes poleg tega z juga Ukrajine odmevajo predvsem napadi na naftno rafinerijo in skladišča goriva na obrobju milijonske Odese ob Črnem morju. Poleg tega so ruske sile raketirale tudi pristaniško mesto Mikolajiv. Cilj ruskih sil je z zavzetjem omenjenih treh mest odrezati Ukrajino od Črnega morja in vzpostaviti kopenski koridor s polotokom Krim, ki si ga je Rusija priključila leta 2014.
Medtem je na območje popoldne prispel sam grški zunanji minister Nikos Dendias, in sicer na čelu misije humanitarne pomoči za Odeso, poroča tiskovna agencija Reuters. Pomoč je minister izročil mestnim oblastem Odese. Kot je pojasnil, je cilj njegove misije tudi vzpostaviti stalen mehanizem distribucije pomoči iz Grčije in znova odpreti grški konzulat v tem mestu.
Dandias je najprej želel pomoč pripeljati v Mariupolj, kjer živi na tisoče etničnih Grkov, a se je zaradi zelo intenzivnih spopadov tam pozneje odločil za pot v Odeso.
Ukrajinska stran naj bi danes znova napadla mesto Belgorod severno od Harkova na ruski strani meje, poročajo tuje tiskovne agencije. Na drugem koncu Ukrajine, v pomembnem industrijskem mestu Kremenčuk v osrednjem delu države, pa je bila medtem že v petek v ruskem napadu po poročanju britanskega BBC povsem uničena največja ukrajinska naftna rafinerija, poroča STA.