Vodja Hamasa, Ismail Haniyeh, in njegovi otroci uživajo v razkošju in privilegijih, o katerih lahko drugi prebivalci Gaze samo sanjajo. Kmalu po tem, ko je Hamas 7. oktobra začel brutalen napad na Izrael, se je začel na družbenih omrežjih pojavljati videoposnetek vodje skupine v svoji elegantno urejeni pisarni v katarski prestolnici Dohi, ki na televiziji spremlja krvavo akcijo in se “priklanja”.

Eden izmed najrevnejših krajev na svetu in njegov vodja, ki uživa v razkošju

Palestinci že leta kritizirajo Haniyeha, ker živi udobno življenje stran od problemov Gaze v katarski prestolnici, ki po poročanju The Times of Israel nudi zatočišče voditeljem teroristične skupine.

Hamas je leta 2006 sodeloval na parlamentarnih volitvah v Palestinski avtonomiji in presenetljivo zmagal, kar je privedlo do prevzema oblasti v Gazi in sčasoma tudi na Zahodnem bregu. Ismail Haniyeh je bil vodja militarne skupine že prej, a se je njegov pravi vzpon začel po tej zmagi. Služil je kot predsednik vlade v Gazi in se aktivno vključeval v politična prizadevanja Hamasa. Zelo hitro je postajal vedno bolj bogat, sploh z dodajanjem novih davkov.

Njegovo razkošno premoženje je v popolnem nasprotju z revščino Gaze, kjer je polovica prebivalstva brezposelnih, glede na dohodke gre za enega izmed najrevnejših krajev na svetu.

Leta 2010 je po poročanju egipčanske revije “Rouz al Yusuf” Haniyeh porabil štiri milijone dolarjev za gradnjo parcele na plaži v Gazi v bližini begunskega taborišča Shati, kjer je odraščal. Parcelo naj bi prijavil na ime svojega zeta. Od takrat je kupil več stanovanj, vil in zgradb na območju Gaze, registriranih na imena njegovih 13 otrok.

Njegovi otroci uživajo v tujini

Prav tako se zdi, da lahko tisti na najvišjih položajih Hamasa in njihove družine brez problemov zapuščajo območje, z razliko od prebivalcev Gaze. Njegov sin Maaz, v Gazi znan kots “Abu Al-Iqarat” ali “oče nepremičnin”, naj bi zlahka pridobil turški potni list, ki mu omogoča, da po svoji volji potuje v tujino in vlaga v nepremičnine v Turčiji.

Nadalje naj bi Maaz in drugi sinovi družine Haniyeh brezskrbno popivali v tujini in “preživljali čas” z ženskami v luksuznih nočnih klubih. Imeli naj bi tudi generatorje in prodajali elektriko, ki je redka dobrina na območju, kjer elektrike nenehno primanjkuje.

Julija lani je na palestinskih družbenih omrežjih zakrožil dokument, uradni seznam potnikov, ki so dobili dovoljenje za odhod iz Gaze preko prehoda Rafa z Egiptom. Med njimi je bil Haniyehov sin Hazem z ženo in dvema otrokoma, ki je zapustil Gazo, da bi se pridružil drugim družinskim članom v Turčiji.

To je sprožilo kampanjo na družabnih omrežjih proti vodstvu Hamasa z naslovom “Naše roke so čiste”, kar je sicer redkost, saj politično nasprotovanje na splošno ni tolerirano. Ime kampanje izvira iz Haniyehovega govora leta 2009 ob 22. obletnici ustanovitve Hamasa, ko je rekel: “Naše roke so čiste. Ne krademo sredstev, ne posedujemo nepremičnin in ne gradimo dvorcev.”

V Katarju uživa v visokem statusu

Letos je Hamas v Dohi priredil prestižen dogodek za približno trideset diplomatov iz arabskih in islamskih držav, več “prijateljskih nearabskih držav” ter katarske ministre in poslance. Dogodek, objavljen na Hamasovih spletnih platformah, je potekal v diplomatskem klubu katarske prestolnice, kar odraža visok status, ki ga tam uživa Hamas, predvsem pa njegov vodja.