V bližini Pule, natančneje pri Kamenjaku, priljubljeni turistični točki, je bilo danes okrog 10. ure dopoldne mogoče opaziti dve vodni trombi, ki sta se pomikali z morja proti kopnem. Pojav je trajal približno deset minut, nato pa je sledila še ena vodna tromba, oziroma pijavica, kot ji pravijo na Hrvaškem, poroča portal Index.hr. Včeraj je sicer v Istri divjal tornado, ki je ruval drevesa.

Lahko nastane tudi kot posledica kopenskega tornada

Vodna tromba, imenovana tudi vodni tornado, vodni vrtinec je podnebna tvorba, ki nastaja predvsem v poletnih dneh ob menjavi vremena. Lahko nastane kot posledica “kopenskega tornada”, najpogosteje pa se oblikuje nad morjem ob kroženju toplih in hladnih zračnih mas.

Za nastanek vodnih tromb so potrebne tople (vlažne) in hladne zračne mase. Ko se tople mase iznad morja dvigajo nad hladne, se oblikuje vrtinčast ‘sesalec’, ki vleče navzgor kapljice morja. Sprva so ti vrtinci nevidni, ko pa vase posrkajo zadostne količine vlage in morja, jih opazimo kot ‘mini’ tornade. Načeloma takšne trombe niso nevarne, trajajo do 20 minut, premikajo pa se s hitrostjo 10 do 15 vozlov (18 do 28 kilometrov na uro).