Resolucija zahteva tudi dostop do pomoči in zaščito civilistov v Ukrajini ter kritizira Rusijo, da je po napadu na sosednjo državo tam ustvarila veliko humanitarno krizo, poroča britanski BBC.

Na sedežu ZN v New Yorku je za resolucijo danes glasovalo 140 držav, 38 se jih je vzdržalo, pet pa jih je glasovalo proti, pri čemer je po koncu glasovanja v dvorani odmeval aplavz, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Proti so glasovale Rusija, Sirija, Severna Koreja, Eritreja in Belorusija.

Do glasovanja je prišlo po sprejetju podobne nezavezujoče resolucije 2. marca, ki je od Rusije prav tako zahtevala takojšnjo prekinitev uporabe sile v Ukrajini. Današnja resolucija je po mnenju veleposlanice ZDA pri ZN Linde Thomas-Greenfield nadgradnja predhodne.

Predlog resolucijo, ki sta jo prvotno pripravili Francija in Mehika, je sicer vložila Ukrajina v sredo na izrednem zasedanju GS ZN. Konkurenčno besedilo, v katerem pa Rusija ni bila omenjena, je pripravila tudi Južna Afrika. Ta resolucija je prejela le 50 glasov za, 67 proti in 36 vzdržanih, tako da ni bila sprejeta.

Rusija je v sredo Varnostnemu svetu ZN predložila resolucijo o humanitarnih razmerah v Ukrajini, vendar tudi ta ni bila sprejeta.

Na naslednjem vrhu G20 tudi Ukrajina

Ameriški predsednik Joe Biden je danes po izrednem vrhu voditeljev zveze Nato dejal, da bi bilo treba Rusijo zaradi agresije v Ukrajini izključiti iz skupine G20. Obenem je menil, da bi se naslednjega vrha G20, ki bo potekal jeseni v Indoneziji, morala udeležiti Ukrajina, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Na vprašanje, ali podpira izključitev Rusije iz skupine G20, je Biden odgovoril: “Moj odgovor je pritrdilen, vendar bo odločitev odvisna od trenutno predsedujoče skupini G20 Indonezije in drugih članic, vključno z rusko zaveznico Kitajsko.”

Rusija je bila po zavzetju ukrajinskega črnomorskega polotoka Krim leta 2014 izključena iz takratne skupine G8 in od takrat se vodilna svetovna gospodarstva srečujejo v formatu G7. Je pa ostala del skupine G20, katere članice so največja svetovna gospodarstva, 19 držav in Evropska unija, ki skupaj predstavljajo 85 odstotkov bruto svetovnega proizvoda.

Po vrhu Nata je Biden še poudaril, da bosta vztrajanje pri strogih sankcijah proti Rusiji in ohranjanje enotnosti Zahoda odločilna v vojni v Ukrajini. “Nato še nikoli, prav nikoli ni bil tako enoten, kot je danes. Putin je z vdorom v Ukrajino dobil ravno nasprotno od tega, kar je nameraval dobiti,” je dejal.

Ruskega predsednika Vladimirja Putina je sicer znova posvaril pred uporabo kemičnega orožja v Ukrajini in dodal, da bo narava odziva Nata odvisna od narave uporabe tovrstnega orožja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V svojem govoru je pred gospodarskimi sankcijami posvaril tudi Kitajsko, v kolikor bo ta v vojni v Ukrajini podprla Rusijo. “Kitajska se zaveda, da je njena gospodarska prihodnost veliko tesneje povezana z Zahodom kot z Rusijo,” je dejal.

Ameriški predsednik je prejšnji teden govoril s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom. “Kitajskemu voditelju nisem grozil, sem pa mu jasno povedal, da mora razumeti posledice pomoči Rusiji,” je dodal.

STA