Samooklicani začasni predsednik Venezuele Juan Guaido, ki ga priznava več kot 50 držav po svetu, je danes sporočil, da se je začela zadnja faza operacije za odstavitev predsednika Nicolasa Madura. Kot je pojasnil, se je srečal z glavnimi vojaškimi enotami, ki naj bi ga podprle, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
“Danes so se pogumni vojaki, pogumni domoljubi, pogumni ljudje, ki podpirajo ustavo, odzvali na naš poziv,” je dejal Guaido v videu, domnevno posnetem na vojaškem letališču La Carlota v Caracasu, ki so ga objavili na družbenih omrežjih. Ob njem so bili na posnetku še opozicijski politiki Leopoldo Lopez in pripadniki oboroženih sil.
Konec uzurpacije za prebivalce Venezuele?
“Prebivalci Venezuele so zagnali konec uzurpacije,” je še tvitnil. “Trenutno se srečujem z glavnimi vojaškimi enotami oboroženih sil, s čimer začenjamo zadnjo fazo operacije svoboda,” je pojasnil. Ob tem je pozval tudi druge vojaške enote v državi, naj se mu pridružijo.
Lopez, ki je bil v hišnem priporu od leta 2017, je danes na Twitterju zapisal, da ga je iz pripora na pobudo Guaidoja rešila vojska, ter pozval Venezuelce, naj se zberejo na ulicah na mirnih protestih. K protestom je pozval tudi Guaido. Madurov režim sicer trdi, da se je Guaidoju pridružila le manjša skupina vojakov. “Pozivamo ljudstvo, naj ostanejo v visoki pripravljenosti ter skupaj s sijajnimi oboroženimi silami obranijo poskus državnega udara in ohranijo mir,” je na Twitterju zapisal minister za komunikacijo Jorge Rodriguez.
Policija na stotine podpornikov opozicije skušala razgnati s solzivcem
Maduro je v tvitu sporočil, da so mu vojaški poveljniki obljubili zvestobo. “Zagotovili so zvestobo ljudstvu, ustavi in domovini. Pozivam k mobilizaciji ljudstva, da se zagotovi zmago miru,” je zapisal.
Več sto podpornikov opozicije se je že zbralo pred vojaškim letališčem, iz katerega naj bi jih nagovoril Guaido. Policija jih je skušala razgnati s solzivcem, nekateri protestniki pa so na varnostne sile začeli metati kamenje. Lokalni mediji poročajo o strelih in dimu. Poveljnik vojaškega letališča La Carlota, kjer naj bi se zgodil udar, je za provladno televizijo Telesur zanikal poročila, da so dezerterji prevzeli nadzor, in zatrdil, da oporišče še vedno nadzorujejo vojaki, zvesti Maduru.
Več držav v podporo demokratičnemu predsedniku
Več držav se je medtem že odzvalo na domnevni poskus državnega udara. ZDA so Guaidoju izrazile popolno podporo in pozvale venezuelsko vojsko, naj varuje ljudstvo in podpira državne “legitimne institucije”. “Demokracije ni možno premagati,” je v podporo Guaidoju tvitnil državni sekretar Mike Pompeo. Tudi kolumbijski predsednik Ivan Duque je pozval venezuelske vojake, naj se postavijo na pravo stran zgodovine in zavrnejo Madurovo diktaturo.
Vojaško podporo Guaidoju so kot pozitivno ocenili tudi v Braziliji. Brazilski zunanji minister Ernesto Araujo in nemški zunanji minister Heiko Maas sta na skupni novinarski konferenci po srečanju v Brasilii pozvala k mirni rešitvi, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Španska vlada pa je v odzivu posvarila pred prelivanjem krvi v Venezueli in pozvala k demokratičnim volitvam. K mirni rešitvi krize so pozvali tudi v Londonu.
Iz Evropske komisije so le sporočili, da pozorno spremljajo razvoj dogodkov, a jih ne želijo komentirati. Ponovno so pozvali k politični in mirni rešitvi ter svobodnim in pravičnim volitvam.