Padec meteorita je zabeležen na posnetkih štirih kamer. Meteorit v velikosti rokometne žoge je triindvajsetega februarja priletel v Zemljino atmosfero s hitrostjo 19,7 kilometra na sekundo, na tleh pa je končal del meteorita v obliki krogle najverjetneje premera 25 milimetrov, predvidevajo hrvaški astronomi.
Meteorna ploha
Konec februarja letos, natančneje 23. februarja, je Hrvaška meteorna mreža v Dalmaciji v šibeniškem zaledju, posnela meteorno ploho. Ta dogodek so posnele štiri kamere, ki so del sistema več kot 30 kamer Hrvaške meteorne mreže. Ker so strokovnjaki prepričani, da je meteor “preživel” strmoglavljenje skozi ozračje in njegovo velikost primerjajo z velikostjo žogice za golf, zdaj organizirajo iskanje meteorita.
Ker so strokovnjaki prepričani, da je meteor “preživel” strmoglavljenje skozi ozračje in njegovo velikost primerjajo z velikostjo žogice za golf, zdaj organizirajo iskanje meteorita.
“Izgorevanje meteorjev se začne približno140 kilometrih visoko, do 40 kilometrov visoko pa običajno zgori ali “ugasne”. Če ni popolnoma zgorel ali ni povsem razpadel, se pojavi “temni let”. Potem so za nas zelo pomembni vetrovi na visoki nadmorski višini, katerih vrednosti so znane po nadmorskih meteoroloških meritvah. Vse to vpliva na pot, natančno pa lahko določimo, kje je padel meteorit,” so pojasnili v Hrvaški meteorni mreži.
Iščejo očividce
Da bi meteorit zaščitili in ga ohranili čim bolj nedotaknjenega, ga je treba čim prej najti. Območje, kjer je najverjetneje padel, so raziskovalci za zdaj zožili na 150 metrov široko in 2 kilometra v dolžino. Najdeni meteoriti so za astronome in nadaljnje raziskave neprecenljivi, tudi na trgu je zanje mogoče iztržiti veliko denarja.
Hrvaški astronomi zdaj pozivajo morebitne očividce, da pošljejo svoje posnetke pada ali morda celo najdenega meteorita.
Hrvaški astronomi zdaj pozivajo morebitne očividce, da pošljejo svoje posnetke pada ali morda celo najdenega meteorita. Preživela masa je ocenjena na okoli 25 gramov, ki s tipično gostoto 3.300 kilogramov na kubični meter daje telo, ki ustreza krogli premera okoli 25 milimetrov, približno toliko kot tehta golf žogica. Posnetke in informacije zbirajo na: [email protected]
40 ton vesoljskega “materiala” vsak dan leti proti Zemlji
Večina materiala, dnevno ga je kar okoli 40 ton, povsem zgori v Zemljini atmosferi. Vsake toliko kakšen kos konča na Zemlji. Ker je pojav precej redek, je toliko bolj dragocen.
Meteoroidi so nebesna telesa, ki jih pri trčenju z Zemljino atmosfero vidimo kot svetlobni pojav meteor. Če imajo zadostno maso, da ne zgorijo v celoti in padejo na tla, jih takrat imenujemo meteoriti.
Na iskanje meteorita se bo v kratkem podala skupina hrvaških astronomov, ob priložnosti pa so na Hrvaški astronomski zvezi spomnili, da so meteoroidi nebesna telesa, ki jih pri trčenju z Zemljino atmosfero vidimo kot svetlobni pojav meteor. Če imajo zadostno maso, da ne zgorijo v celoti in padejo na tla, jih takrat imenujemo meteoriti.