Mineva pet let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) razglasila pandemijo covida-19, ki je ohromila zdravstvene sisteme, gospodarstva in javno življenj. Po podatkih WHO je bolezen doslej zahtevala skoraj 7,1 milijona življenj, strokovnjaki pa opozarjajo, da bi se svet moral pripraviti na morebitno novo pandemijo.
Komaj maja 2023 je WHO razglasila konec izredne faze pandemije
Bolezen, katere simptomi so visoka telesna temperatura, kašelj in oteženo dihanje, pogosto pa jo spremljata izguba voha in sposobnosti okušanja, so prvič zabeležili na Kitajskem decembra 2019. Povzročitelj covida-19, novi koronavirus sars-cov-2, se je v manj kot dveh mesecih razširil po vsem svetu.
WHO je 30. januarja 2020 razglasila najvišjo stopnjo pripravljenosti zaradi novega koronavirusa, 11. marca 2020 pa pandemijo covida-19. Razglasitev pandemije je bila pomemben mejnik, ki je vplival na odziv držav, je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal novinar John Zarocostas, ki že desetletja spremlja delo mednarodnih organizacij v Ženevi.
V Sloveniji so prvi primer okužbe s koronavirusom potrdili 4. marca 2020, epidemijo pa so razglasili 12. marca. Pandemija je v številnih državah ohromila zdravstvene sisteme, gospodarstva, v prizadevanjih za zajezitev virusa so zapirale meje ter odpovedovale prireditve. Milijardam ljudi je covid za nekaj časa povsem spremenil življenje.
Farmacevtska podjetja so v rekordnem času razvila cepiva proti covidu-19. V drugi polovici leta 2022 se je število okužb in smrtnih žrtev zaradi vse večje imunosti zaradi cepljenja ali predhodne okužbe zmanjšalo. Virus je tudi mutiral in postal manj nevaren. Maja 2023 je WHO razglasila konec izredne faze pandemije. Novi koronavirus se je od takrat spremenil v endemično bolezen, ki še vedno povzroča občasne izbruhe. Kljub temu covid-19 ostaja smrtonosen.
Je svet pripravljen na novo pandemijo?
Znanstveniki opozarjajo, da bo prej ali slej izbruhnila nova pandemija, in svet pozivajo, naj se pripravi nanjo. WHO ocenjuje, da je svet na morebitno novo pandemijo bolje pripravljen, kot je bil ob izbruhu covida, a ne dovolj.
Države članice WHO se od konca leta 2021 pogajajo o prvi svetovni pogodbi o preprečevanju, pripravljenosti in odzivanju na pandemije z zavezujočimi zavezami za boj proti prihodnjim pandemijam. Vendar dogovora pred letno skupščino WHO še ni na vidiku, saj se države razhajajo glede dostopa do patogenov in izdelkov za boj proti pandemiji. Končne odločitve se pričakujejo na letni skupščini WHO maja letos.