Grški otok Santorini je v noči na petek znova doživel serijo potresnih sunkov, ki so trajali več ur. Po ocenah seizmologov jih povzroča gibanje podzemne magme, vendar za zdaj ni znakov, da bi lahko prišlo do večjega vulkanskega izbruha, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Ni nujno znak prihajajočega izbruha

Evropsko-mediteranski seizmološki center (EMSC) je o potresnih sunkih poročal v petek zvečer. V objavi na X jih je opisal kot večinoma konstantno tresenje z nekaj hrupa. Objavljeni grafi so pokazali, da so sunki vztrajali več ur.

Strokovnjaki niso prepričani, kaj se dogaja, verjamejo pa, da potresne sunke povzroča podzemna tekoča magma. Lahko bi šlo za dogajanje v zemeljski skorji, ni pa nujno, da gre za znak prihajajočega izbruha, so dejali.

Po besedah Atanasiosa Ganasa z atenskega inštituta za geodinamiko gre za serijo mikropotresov, ki jih najverjetneje povzroča magma pod površjem. Geologinja Evi Nomiku je spomnila, da so se podobni potresni sunki na Santoriniju pojavljali že v letih 2011 in 2012, vendar niso imeli večjih posledic.

Območje severovzhodno od otoka Santorini je v zadnjih tednih stresel niz potresov, zato so številni prebivalci otok zapustili, poroča STA.