V torek se je Svetovna zdravstvena organizacija sestala zaradi izbruha ene najbolj smrtonosnih bolezni, hemoragične mrzlice Marburg. V Ekvatorialni Gvineji namreč poročajo o devetih mrtvih in 16 potrjenih primerih okužb. Namen sestanka je bil iskanje načina, kako pospešiti razvoj cepiv in zdravil za omenjeni virus, ki je izredno smrtonosen, saj umre do 88 odstotkov okuženih, poroča zurnal24.

Zakaj še niso našli zdravila?

O izbruhu so najprej poročali v Gani, gre za drugi primer pojava bolezni v zahodni Afriki. V državi so povečali nadzor nad boleznijo, tudi z metodo iskanja stikov obolelih.

Primere so odkrili v provinci Kie Ntem na severovzhodu države. Sosednja Kamerun in Gabon sta že omejila prehajanje meje, zato strokovnjaki upajo, da bodo uspeli izbruh čim prej zamejiti. V ta namen tudi Svetovna zdravstvena organizacija pošilja v državo dodatne strokovnjake, še navaja zurnal24.

Pred tem izbruhom je bilo sicer po vsem svetu v zadnjih petnajst letih potrjenih samo 30 primerov, zato strokovnjake skrbi, saj gre v primerjavi sedaj za veliko število primerov. Malo število primerov doslej je tudi eden od razlogov, da še vedno niso našli ustreznega zdravila, saj je praktično nemogoče izvesti klinične študije potencialnih zdravil.

Takšni so simptomi “Marburga”

Hemoragično mrzlico Marburg povzroča virus Marburg iz družine Filovirusov, ki ga prenašajo netopirji Rousettus aegyptii. V posameznih primerih je prišlo do okužbe tudi ob stiku z okuženimi opicami. Od okužbe do pojava bolezni traja od 2 do 21 dni. Virus se prenaša med ljudmi s tesnim stikom z okuženo osebo ali preko okužene krvi ter drugih telesnih tekočin in izločkov.

Začetni simptomi bolezni so glavobol, povišana telesna temperatura, bolečine v mišicah, izčrpanost in splošno slabo počutje. Nadaljnji simptomi so slabost, bruhanje, driska in bolečine v trebuhu. Bolniki s hudo obliko bolezni imajo podkožne krvavitve in krvavitve iz telesnih odprtin ali krvavitve v notranje organe. Hudo bolni lahko kažejo znake šoka, odpovedi ledvic, jeter ter motenj delovanja živčnega sistema.

Ker še zdravila vsaj zaenkrat ni, so zelo pomembni zaščitni ukrepi. Priporočljivo je izogibanje tesnih stikom z bolnimi in okuženimi osebami, izolacija obolelih in uporaba zaščitnih oblačil pri njihovi negi.